W Chinach ewakuowano ok. milion mieszkańców. Przez największe od 140 lat opady zginęło 20 osób

Chiny zmagają się z tajfunem Doksuri, który przyniósł gwałtowne ulewy. W Pekinie odnotowano opady deszczu największe od 140 lat. Około milion Chińczyków zostało ewakuowanych, a co najmniej 20 osób straciło życie.

Chińczycy doświadczają skutków tajfunu Doksuri. Ulewne deszcze, występujące głównie w prowincji Hebei na północy Chin, doprowadziły do śmierci co najmniej 20 osób. 27 mieszkańców uznaje się za zaginionych. Trwa akcja ratunkowa, w którą jest zaangażowane m.in. chińskie wojsko. Przewodniczący Chin Xi Jinping odniósł się do walki z niszczycielskim żywiołem, którą prowadzą Chińczycy.

Zobacz wideo Burze uderzyły w Polskę. Towarzyszyły im gradobicia, ulewy i silny wiatr

Ulewy w Chinach doprowadziły do ewakuacji ok. miliona osób. W Pekinie spadło prawie 745 mm deszczu

Jak informuje portal livemint.com, w Pekinie od soboty 29 lipca do środy 2 sierpnia spadło 744,8 milimetrów deszczu. To największe od 140 lat opady odnotowane w stolicy Chin. Gazeta "South China Morning Post" podała, że w Pekinie ewakuowano już 127 tys. osób. 11 mieszkańców miasta zmarło. W prowincji Hebei zmarło dziewięć osób, a swoje domy musiało opuścić ponad 840 tysięcy osób. Wśród ofiar tajfunu znaleźli się m.in. strażak oraz urzędnik miejski, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej.

W działania ratownicze zaangażowano żołnierzy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, którzy zrzucali z helikopterów żywność, płaszcze przeciwdeszczowe i koce dla pasażerów uwięzionych w pociągach. Wskutek deszczu utknęły one na przedmieściach Pekinu. Personel wojskowy został również wysłany do jednej z pekińskich szkół, aby pomóc w ewakuacji uwięzionych tam osób.

Chiny. Ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia meteorologicznego. Xi Jinping wezwał do walki z tajfunem

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne wydało czerwony alert w związku z burzami występującymi na terenie kraju. Tym samym ogłoszono najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego po raz pierwszy od 2011 roku. Telewizja CCTV przekazała, że Xi Jinping wskazał w tym kontekście priorytetowe cele chińskich władz. Przewodniczący Chin zażądał podjęcia wszelkich działań, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionych osób i zapewnieniu niezbędnej pomocy Chińczykom cierpiącym przez opady deszczu.

Xi Jinping zaapelował także o niezwłoczną naprawę zniszczonej infrastruktury telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i transportowej, aby możliwy był jak najszybszy powrót do normalnego tryby życia. Xi podkreślił również konieczność wzmocnienia systemów wczesnego ostrzegania i monitorowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych na terenie Chin.

Więcej o: