Fala upałów powróciła do Polski ze zdwojoną siłą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał we wtorek w ciągu dnia: "Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny 15 sierpnia zapisze się jako najcieplejszy od 30 lat. W 2010 r. zanotowano w tym dniu 27 stopni Celsjusza, natomiast dziś maksymalnie możemy zobaczyć nawet 35 stopni". Prognoza okazała się niezwykle trafna, nie tylko było bardzo ciepło, ale także rzeczywiście padł nowy rekord. W Ostrołęce odnotowano 35,7 stopni i był to najcieplejszy dzień w roku. Wraz z upałami powróciło pytanie o otwieranie okien. Jedni mówią, że trzeba je otwierać, aby wietrzyć mieszkanie z ciepła i dusznego powietrza, inni twierdzą, że trzeba szczelnie zamykać wszystkie okna i drzwi balkonowe w domu, aby upał nie dostał się do środka. Jak jest w rzeczywistości?
IMGW postanowiło rozwiać wątpliwości. Na Twitterze eksperci opublikowali grafiki, w których wyjaśniają "jak zachować wewnętrzny komfort w czasie upałów". Po pierwsze z samego rana, zanim powietrze na zewnątrz się nagrzeje, należy szczelnie zamknąć okna. Jak wyjaśnia instytut, we wnętrzu pozostanie chłodniejsze powietrze i nie będzie ogrzewać się w kontakcie z tym cieplejszym zza okna, które zadziała jak przegroda. Niewielkie uchylenie okna, nawet na jedną szóstą jego powierzchni, może sprawić, że po kilku godzinach temperatura powietrza wewnątrz będzie wyższa o niemal 2 stopnie względem zamkniętego okna na tej samej powierzchni.
Po drugie warto korzystać z rolet i zasłon. Ich funkcją jest nie tylko zasłanianie okien przed sąsiadem, ale również przed słońcem. Rolety sprawiają, że promienie słoneczne w ograniczonym stopniu przenikają do wnętrza domu, co zmniejsza nagrzewanie się pomieszczeń. Ostatnią rzeczą, o jakiej mówi instytut, jest wieczorne otwieranie okien, a nawet drzwi balkonowych. Wymusza to cyrkulację powietrza w momencie, gdy temperatura na zewnątrz jest chłodniejsza.
IMGW podkreśla, że upał jest męczący dla serca człowieka i innych jego układów, które pracują z większym wysiłkiem, by nie dopuścić do przegrzania organizmu. Dlatego przy wysokich temperaturach bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie oraz unikanie słońca, szczególnie w południe, gdy temperatura osiąga najwyższy poziom. Warto także korzystać z kremów z filtrem oraz nakryć głowy.