Ekstremalnie ciepło we Francji. Już ponad 40 stopni i ma być więcej

Nie słabnie fala upałów, która od kilku dni nawiedza południe Francji. Tamtejsze służby meteorologiczne wydały trzeci, podwyższony stopień ostrzeżenia pogodowego dla 50 ze 101 departamentów. Wczoraj wiele miast zanotowało rekordowe - nawet przekraczające 40 stopni - temperatury. Jednak dziś ma być jeszcze cieplej.

42 stopnie Celsjusza w okolicach Lyonu, 40 stopni niedaleko Marsylii i 38 stopni w rejonie Montpellier - to wczorajsze rekordowe pomiary temperatur w południowej części Francji. Dziś ma być jeszcze cieplej. Średnia temperatura w Dolinie Rodanu, Prowansji i Oksytanii ma przekroczyć 39 stopni Celsjusza. Lokalnie słupki na termometrach mają pokazywać ponad 42 stopnie. W departamentach objętych podwyższonym alertem pogodowym władze zalecają mieszkańcom, pozostanie w domu między godzinami 11 a 21, zasłanianie okien i dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie w przypadku osób starszych i noworodków.

Zobacz wideo Potężne gradobicie we Francji. Było bardzo niebezpiecznie!

Francja obawia się pożarów wywołanych upałami

Są obawy, że ekstremalne temperatury przyczynią się do pożarów. Od wczoraj strażacy walczą z ogniem w departamencie Alpy Wysokie. Spłonęło już ponad 100 hektarów lasu. Jednak to nie jedyny poważny pożar we Francji. Kilka dni temu około 500 hektarów lasu spłonęło w pożarze, który wybuchł 14 sierpnia, w godzinach wieczornych w departamencie Pireneje Wschodnie. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 600 strażaków, a do walki z żywiołem zmobilizowano samoloty ratownicze i helikoptery.

Ponadto pożar dotknął kilka nadmorskich gmin turystycznych niedaleko Perpignan. Ewakuowano ponad trzy tysiące osób z czterech kempingów i dwóch osiedli. Dwie osoby trafiły do szpitala, ale ich stan nie jest niepokojący. Bilans szkód nie jest jeszcze znany, ale wiadomo już, że ogień zniszczył kilka domów i część ośrodka wczasowego. Są obawy, że w przyszłych dniach ryzyko pożarów lasów jeszcze się nasili. Synoptycy przewidują, że szczyt fali upałów nastąpi jutro lub w środę, a wysokie temperatury mają utrzymać się do końca tygodnia.

Francuski rząd uruchamia plan kryzysowy w związku z falą upałów

W czwartek francuska premier Elisabeth Borne zwołała posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego z powodu fali upałów, która uderza w kraj. Władze uruchomiły plan reagowania kryzysowego, co oznacza postawienie w stan gotowości służby zdrowia, strażaków i państwowych służb. Rząd obawia się wzrostu liczby hospitalizacji, pożarów, a także suszy, która może sparaliżować sektory rolnictwa i energii. "Fala upałów będzie nadzwyczajnie długa i silna" - ostrzegała w mediach społecznościowych minister zdrowia Aurelien Rousseau.

Nie tylko Francja ma problem z bardzo wysokimi temperaturami. Klimatolog Maximiliano Herrera opublikował na swoim profilu na Twitterze (X) mapę przedstawiającą wykaz temperatur z wczoraj. "Ostre fale upałów zarówno na zachód, jak i wschód od Morza Śródziemnego. 44 stopnie w Hiszpanii, 42 we Francji (i 59 rekordów), 36 w Niemczech i Szwajcarii" - napisał i dodał, że we Włoszech także padło kilka rekordowych wyników, w tym np. 37,9 st. C w Civitavecchia czy 39,2 na Capo Caccia.

Więcej o: