Pleń w Tatrach. Wędrujące larwy muchołówki utworzyły kształt węża. "Polski Venom" fenomenem w górach

W Tatrach zaobserwowano nietypowe zjawisko przyrodnicze. Szlakiem górskim przemieszczały się setki zbitych w grupę larw owadów. Czym jest pleń i jak dokładnie wygląda? Użytkownicy Facebooka określili go mianem "polskiego Venomu".

Przyroda i występujące w niej zjawiska nigdy nie przestają zaskakiwać. Podobnego zdania była turystka, która na górskim szlaku w Tatrach dostrzegła niecodzienny widok. Drogą pod Regalami przemieszczały się setki larw.

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Pleń na szlaku w Tatrach. Internauci ochrzcili go mianem "polskiego Venomu"

"Pleń - pełznąca masa, złożona z tysięcy maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. Przyczyna takiej wędrówki nie została poznana. Z jednej strony obrzydliwe, z drugiej strony intrygujące" - opisali żartobliwie opublikowane przez siebie nagranie Lubuscy Łowcy Burz. W materiale załączonym do posta na Facebooku widać setki larw wijących się po ziemi. Zwierzęta zbiły się w grupę przypominającą ciało węża. Wrażenie połyskujących łusek z daleka potęguje ich wilgotna powierzchnia ciała.

W komentarzach pod postem zaroiło się od fanów filmów i seriali, w których występowały podobne zjawiska. Najpopularniejsze wypowiedzi określały pleń mianem "polskiego Venomu", nawiązując do filmu "Venom". "Zapachniało Stranger Things", "Stranger Things niedawno obejrzałem i tak sobie myślę..." - pisali inni internauci. "To już wiem, co zawładnie tym światem" - skwitował inny komentujący.

Wędrówka larw ziemiórki pleniówki. Dorosły osobnik bywa mylony z komarem

Ziemiórka pleniówka to muchówka z rodziny ziemiórkowatych. Dorosły owad tego gatunku osiąga maksymalnie do 6 mm długości. Z wyglądu łatwo pomylić go chociażby z komarem. Zwierzęta te charakteryzują się czarnym odwłokiem z jaskrawożółtym zabarwieniem od spodu. Występują głównie w wilgotnych lasach.

Więcej o: