Rysica Diana z nowym rekordem. Prawdopodobnie jest to pierwszy udokumentowany przypadek [WIDEO]

Jedna z fotopułapek uchwyciła rysią samicę z pięcioma małymi. Być może jest to pierwszy taki przypadek, który został udokumentowany. Na czym polega fenomen? W jednym miocie samica rysia rodzi zazwyczaj od jednego do maksymalnie czterech kociąt.

Ryś jest w Polsce gatunkiem zagrożonym. Jak podaje WWF Polska, według naukowców na naszych terenach żyje ok. 110 osobników, w tym ok. 40 zamieszkuje Polskę północno-wschodnią. Tym bardziej cieszy nagranie z fotopułapki, na którym widać rysią mamę z pięcioma młodymi kotami. Zdaniem organizacji może być to pierwszy przypadek, gdzie udokumentowano tak liczne potomstwo. 

Zobacz wideo Fotopułapka nagrała rysią mamę z małymi

Samica została uchwycona przez fotopułapkę wraz z młodymi

"Samica rysia rodzi z reguły od jednego do maksymalnie czterech potomków w jednym miocie. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację od Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, że rysica Diana urodziła na wolności aż pięć młodych! W czerwcu tego roku jedna z samic urodziła aż czwórkę kociąt, co już jest sporą liczbą. Piątka to prawdziwy rekord!" - podsumował Stefan Jakimiuk, starszy ekspert w zakresie ochrony gatunków WWF Polska.

Diana jest dwuletnią rysicą, która została wypuszczona na wolność w maju ubiegłego toku. Małe, które widać na filmie pochodzą z jej pierwszego miotu, co jeszcze bardziej zwiększa rangę tego wydarzenia, podkreśla organizacja. Młode rysie pojawiły się na świecie na początku maja 2023 roku, jednak ich liczba pozostawała tajemnicą aż do teraz. Wcześniej wielokrotnie ustawiano fotopułapki, jednak nie przynosiły one żadnych rezultatów.

"Od początku trwania projektu reintrodukcji tego gatunku wypuściliśmy ponad 70 rysi. Trudno powiedzieć, ile kociąt urodziło się do tej pory na wolności, ponieważ wiemy tylko o tych, które urodziły matki z założonymi obrożami telemetrycznymi. W 2022 roku urodziły się co najmniej 44 kocięta. O tylu przynajmniej wiemy, możliwe, że urodziło się ich więcej" - powiedział Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Gdzie można spotkać rysie?

Ryś euroazjatycki zamieszkuje nie tylko kontynent europejski, ale także azjatycką część Rosji i Mongolię oraz kraje Bliskiego Wschodu. Z kolei w Europie rysie można spotkać w Karpatach, Polsce, Rosji, Skandynawii i na Białorusi. W naszym kraju tylko na wybranych terenach można spotkać największego drapieżnika Europy. Rysie żyją przede wszystkim w górach i na pogórzu. W Polsce północno-wschodniej rysi zostało już bardzo mało. Przeprowadzone w 2015 r. badania wykazały, że może ich być niewiele więcej niż 40 osobników, podaje WWF. Z uwagi na trudno dostępne tereny do życia w Polsce, rysie występują jedynie na obszarze ok. 12 proc. polskich lasów.

Więcej o: