Chiny. Starożytny las pod powierzchnią ziemi wciąż pełen tajemnic. Mogą być tam organizmy, jakich ludzkość nie zna

Prastary leśny świat odkryty na dnie gigantycznego zapadliska krasowego w regionie Kuangsi-Czuang w południowych Chinach, wciąż jest pełen tajemnic. Naukowcy uważają, że mogą tam być gatunki roślin i zwierząt, których do tej pory nie znaliśmy.

Geopark Leye-Fengshan, który znajduje się w południowo-wschodnich Chinach w regionie Kuangsi, ma status światowego parku UNESCO. Jest to jeden z najpiękniejszych zielonych terenów na Ziemi. Po publikacji zdjęć satelitarnych obrazujących część Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang w Państwie Środka wydawało się, że wśród gęsto zalesionej części Chin znajduje się duże zapadlisko. Chcąc zweryfikować te doniesienia, w maju ubiegłego roku grupa badaczy udała się na miejsce. 

Zobacz wideo Bartłomiej Derski: Ceny baterii samochodowych w ciągu dekady obniżyły się o 80 procent

Odkryto tam ogromną krasową dziurę, w której na głębokoci ok. 200 metrów pod powierzchnią ziemi, znajduje się tajemniczy las. "Jest domem dla starożytnych drzew o wysokości do 40 metrów" - pisze DW. Zapadlisko jest jednym z co najmniej 30, które zostały odkryte w kraju. Zhang Yuanhai, starszy inżynier z Instytutu Geologii Krasu, który był jednym z naukowców, uczestniczących w badaniach terenu podziemnego lasu w ubiegłym roku, uważa, że ma on długość 306 metrów i szerokość 150 metrów.

W Chinach odkryto las, który znajduje się pod powierzchnią ziemi

Dodał, że na dnie tego miejsca znajdują się trzy jaskinie i dobrze zachowany las, jak podaje joe.co.uk. Z kolei Chen Lixin, lider zespołu ekspedycji, przekazał, że "gęste zarośla na dnie zapadliska były tak wysokie, jak ramiona człowieka". Dodał, że "nie zdziwiłby się, gdyby w tych jaskiniach znaleziono gatunki, które do tej pory nigdy nie zostały zgłoszone ani opisane przez naukę".

Zagłębienia terenów są typowe dla krasowego krajobrazu południowych Chin. National-geographic.pl wyjaśniło, jak powstają. "Podłoże skalne rozpuszcza się, kiedy opady deszczu wsiąkają w glebę. W ziemi woda zakwasza się i drąży coraz większe komory jaskiniowe. W końcu przestrzeń jest na tyle duża, że ziemia nad nią po prostu się zapada" - czytamy. Dodatkowo tego typu zapadliska mają swoją nazwę. Mówi się, że są to "tiankeng", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "niebiańską dziurę". Dlatego właśnie samo odkrycie lasu nie zaskoczyło naukowców, jednak to, co może się w nim skrywać, już wzbudza fascynację.

 
Więcej o: