Sezon ekstremalnej pogody, dawniej znany jako "lato". Ulewy, upały i huragany na całym świecie

Patryk Strzałkowski
Rekordy upałów, rekordy opadów, silne burze i długotrwałe susze - lato 2023 roku przyniosło cały wachlarz ekstremalnej pogody. I nie są to wyłącznie katastrofy "naturalne". Kolejne badania pokazują wyraźny związek między tymi groźnymi dla ludzi zjawiskami a zmianą klimatu, napędzaną głównie przez spalanie ropy, węgla i gazu. Oto lista najgroźniejszych zdarzeń mijającego lata.

Czerwiec i lipiec były najgorętszymi miesiącami w historii pomiarów, a sierpień najpewniej także okaże się rekordowy. Średnia temperatura Ziemi przekroczyła 17 stopni Celsjusza po raz pierwszy od kiedy ją mierzymy. Ale średnia temperatura nikomu nie szkodzi, a 17 stopni nie brzmi zbyt ekstremalnie. Tyle że za postępującym globalnym ociepleniem idą jego konkretne skutki. I tegoroczne lato obfitowało w ekstremalne zjawiska, napędzane spalaniem ropy, węgla, gazu.

Choć trudno zebrać listę dokładnie wszystkich ekstremalnych zjawisk na świecie, to wybraliśmy te największe i najgłośniejsze. Tylko z tegorocznego lata, które jeszcze się nie skończyło. Wyłania się z tego obraz coraz groźniejszego i niestabilnego klimatu, co jest skutkiem naszych działań:

embed

Fale upałów

  • USA - Stany Zjednoczone doświadczyły kilku fal upałów w ciągu lata, z bardzo długimi okresami gorąca (np. w Phoenix przez ponad miesiąc odnotowywano ponad 40 stopni Celsjusza). Badanie potwierdziło, że lipcowa fala upałów, która objęła część USA i Meksyku byłaby praktycznie niemożliwa bez zmiany klimatu.
  • Europa Zachodnia, Południowa i Środkowa - Fale upałów w lipcu i sierpniu. Lipcowa fala upałów, która objęła m.in. Hiszpanię, Włochy, Maroko i Algierię byłaby niemożliwa bez globalnego ocieplenia. We Francji koniec sierpnia przyniósł kolejną tego lata falę upałów, z rekordową temperaturą 40-42 stopni Celsjusza. W 49 departamentach obowiązywały alerty pogodowe. Upał dotarł też do Włoch, Hiszpanii, Portugalii. W Polsce sierpień od około połowy miesiąca był bardzo gorący, z temperaturą maksymalną nawet 35-37 stopni i kilkoma dobowymi rekordami temperatury.
  • Maroko - kraj doświadczył kilku fal upałów w tym roku, w tym już wiosną. 11 sierpnia w Agadirze odnotowano krajowy rekord temperatury - 50,4 stopnia Celsjusza.
  • Turcja - 15 sierpnia odnotowano temperaturę 49,5 stopnia Celsjusza, pobito rekord (49,1 stopnia) ustanowiony w lipcu 2021 roku.
  • Bliski Wschód - letnia fala upałów dotknęła kilku krajów Bliskiego Wschodu. Duża część lata była ekstremalnie upalna z temperaturą przekraczającą 50 stopni. W Iranie wprowadzono dwudniowy "lockdown" z powodu groźnej dla zdrowia pogody.
  • Japonia - długotrwała fala upałów w Japonii przyniosła rekordy temperatury, a także ofiary - z potwierdzonymi zgonami z powodu udaru cieplnego.
  • Boliwia, Chile, Argentyna - choć na półkuli południowej sierpień to środek zimy, to i tak miesiąc przyniósł tam falę upałów z temperaturą właściwą dla lata (nawet w chilijskich Andach odnotowano prawie 39 stopni Celsjusza).
  • Chiny - Lipcowa fala upałów była wielokrotnie bardziej prawdopodobna z powodu zmiany klimatu. Odnotowano temperaturę maksymalną wysokości ponad 52 stopni.
  • Indie - w czerwcu fala upałów z temperaturą sięgającą 45 stopni spowodowała, że setki osób potrzebowały pomocy medycznej. Była to kolejna fala upałów, wcześniej gorąco uderzyło już wiosną.
Zobacz wideo "Przez zmianę klimatu idziemy w kierunku, w którym nigdy nie byliśmy. Może być dużo gorzej"

Ulewy i powodzie

Susze

Pożary

Sztormy tropikalne

Blaknięcie koralowców

  • USA - Morska fala upałów wokół Florydy spowodowała silny epizod blaknięcia koralowców. Dla raf w regionie niebezpieczna jest temperatura wody powyżej 30 stopni, zaś w lipcu dochodziła ona do 37-38. Blaknięcie jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla raf. Koralowce tracą symbiotyczne glony i inne organizmy i pozostają białe szkielety (stąd nazwa "blaknięcie"). Rafa może zregenerować się po takim epizodzie, jednak często będzie mniejsza i słabsza. Powtarzające się lub ekstremalne morskie fale upałów prowadzą do jej śmierci.
Więcej o: