Niemcy. W grzybach odkryto radioaktywne skażenie. Pochodzi z Czarnobyla

Niemieckie grzyby mogą być radioaktywne. Przeprowadzono badanie, które wykazało, że w składzie grzybów na terenie Niemiec znajduje się radioaktywny izotop cezu, pochodzący z Czarnobyla.

Federalny Urząd ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (BfS) zbadał grzyby, które rosną na terenie Niemiec. Robi tak już co roku od kilku lat. Tym razem pod lupę wzięto 165 gatunków z południowych regionów kraju. Okazało się, że nawet 37 lat po katastrofie reaktora w Czarnobylu grzyby leśne w Niemczech nadal mogą zawierać radioaktywny cez-137 uwolniony podczas wypadku w 1986 roku. Napromieniowanie są zwłaszcza grzyby w bawarskich lasach.  

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Niemcy. W grzybach odkryto radioaktywne skażenie

Wiele zbadanych grzybów przekraczały dopuszczalne normy. Maksymalne wartości przekraczające 1000 bekereli (bekerele pokazują liczbę rozpadów promieniotwórczych na sekundę) na kilogram stwierdzono m.in. w lubianych podgrzybkach czy kurkach. Zdarzyły się nawet przypadki, że ilość bekereli przekroczyła 4000. - Grzyby dostępne na rynku muszą spełniać dopuszczalną wartość radioaktywnego cezu-137 wynoszącą 600 bekereli na kilogram. Każdy, kto samodzielnie zbiera grzyby, nie jest chroniony tą wartością dopuszczalną - ostrzegała prezeska BfS Inge Paulini. 

Wspomniany już cez-137 to o radioaktywny izotop pierwiastka cezu, który nie występuje w przyrodzie. Powstaje między innymi podczas rozszczepienia jądrowego w elektrowniach jądrowych. Według BfS jego obecność w grzybach wynika bezpośrednio z katastrofy w Czarnobylu. Dlatego Inge Paulini ostrzega przed zjadaniem grzybów bez ich wcześniejszego sprawdzenia. - Ostatecznie jest to decyzja osobista: okazjonalne spożycie grzybów o większym stopniu skażenia prowadzi do jedynie niewielkiej dodatkowej dawki promieniowania. Można jednak łatwo tego uniknąć, zostawiając w lesie potencjalnie szczególnie silnie skażone rodzaje grzybów - mówi. Taka szczegółowa lista dostępna jest na stronie BfS.  

Więcej o: