Rekordowe upa造 w Japonii. Tak ciep這 nie by這 od 125 lat. Zmar造 co najmniej 53 osoby

Tegoroczne lato w Japonii by這 najgor皻sze od 125 lat - podaje tamtejsza agencja meteorologiczna. Tylko w lipcu co najmniej 53 osoby zmar造 z powodu udaru cieplnego, a prawie 50 tys. kolejnych potrzebowa這 pomocy medycznej.
Zobacz wideo Potężna burza z gradem i ulewą przeszła nad Tarnowem [29.08]

W okresie od czerwca do sierpnia 2023 r. odnotowano wyższe średnie temperatury w północnej, wschodniej i zachodniej Japonii. Na podstawie pomiarów dokonanych w 15 lokalizacjach w całym kraju ustalono, że średnia temperatura przekroczyła normę o 1,76 stopnia Celsjusza - podaje Agencja Reutera, która powołuje się na japońską agencję meteorologiczną.

Japonia. Rekordowe lato, najwyższa średnia temperatura

Wskazano również, że w tym roku pobity został rekord z 2010 r., gdy średnia temperatura była o 1,08 stopnia Celsjusza powyżej normy. Tegoroczne lato było najgorętsze od 1898 roku, czyli odkąd japońska agencja meteorologiczna prowadzi statystyki.

"Ciepłe powietrze zwykle pokrywało północną Japonię i napływało z południa, co skutkowało znacznie wyższymi średnimi temperaturami" - wyjaśniła agencja, którą cytuje "The Japan Times". Dodała, że w wielu miejscach, np. w mieście Itoigawa w prefekturze Niigata pobite zostały rekordy nie tylko dla temperatury maksymalnej, ale też minimalnej. 10 sierpnia w Itoigawa najniższa temperatura, jaką zarejestrowano, to 31,4 stopnia Celsjusza i była to najwyższa dzienna minimalna temperatura w całej Japonii.

Japonia. Przez upały zmarły co najmniej 53 osoby

Lipiec tego roku był już oficjalnie najcieplejszy w Japonii od 100 lat. W tym miesiącu co najmniej 53 osoby zmar造 z powodu udaru cieplnego, a prawie 50 tys. kolejnych potrzebowało natychmiastowej pomocy medycznej. Ponad 80 proc. zgonów spowodowanych upałem w ciągu ostatnich pięciu lat dotyczyło seniorów - wyjaśnia "The Japan Times".

Wi璚ej o: