Zmiany klimatu wpłyną na zbiory grzybów? Naukowcy wskazują, których gatunków będzie mniej

Naukowcy przewidują, że zmiany klimatu w istotny sposób wpłyną na zbiory grzybów w Polsce. Wskazano, jakie gatunki grzybów będą prawdopodobnie rzadziej spotykane w lasach na terenie naszego kraju. Ekspertka uważa, że grzybiarze muszą się przygotować na ograniczone zbiory m.in. kurek i borowików.

Zdaniem ekspertów zmiany klimatu będą miały duży wpływ na sytuację polskich grzybiarzy. Naukowcy uważają, że w najbliższych latach zmniejszy się liczba grzybów należących do kilku popularnych obecnie gatunków. Zauważono jednak, że nie wszystkie zmiany będą niekorzystne z punktu widzenia osób zbierających grzyby.

Zobacz wideo Szukamy grzybów w przydomowym lasku. Tych okazów wcześniej tu nie było

Wpływ klimatu na występowanie grzybów. Zmieni się temperatura, suma opadów i struktura lasów

Wpływ zmian klimatycznych na występowanie grzybów w polskich lasach przeanalizowała dr Marta Kujawska z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. W opublikowanym w serwisie YouTube filmie należącym do serii "Klimat na bioróżnorodność" ekspertka wyjaśniła, jakie zjawiska będą w tym kontekście odgrywały kluczową rolę.

 

- Produkcja owocników leśnych grzybów jadalnych w latach 2016-2100 będzie prawdopodobnie od 23 do 93 proc. wyższa w porównaniu do aktualnych danych, głównie ze względu na wydłużenie sezonu owocnikowania, na skutek zwiększonych opadów na początku sezonu i wyższych temperatur pod jego koniec - powiedziała dr Marta Kujawska. Ekspertka dodała, że struktura rodzimych lasów w Polsce ulegnie przeobrażeniu, a "ta sytuacja może znacząco wpłynąć na to, jakie gatunki grzybów będą się pojawiać w tych zmienionych lasach i tym samym przełoży się na strukturę gatunkową koszyka przyszłych grzybiarzy".

Przez zmiany klimatyczne w polskich lasach będzie mniej kurek, maślaków, podgrzybków i borowików

Zmiany opisywane przez dr Kujawską sprawią, że w lasach na terenie Polski zmniejszy się populacja sosny, co wpłynie na zauważalne ograniczenie zbiorów m.in. kurek, maślaków oraz podgrzybków. - Również zbiory jednego z najbardziej szlachetnych grzybów, borowika, mogą zostać ograniczone ze względu na jego szczególne powiązanie z borami iglastymi - podkreśliła ekspertka.

Dr Marta Kujawska dodała, że "w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat grzybiarze prawdopodobnie będą zmuszeni sięgać po inne gatunki grzybów, związane z gatunkami drzew, które zastąpią sosnę, na przykład borowika usiatkowanego, występującego pod bukami, dębami i grabami".

Więcej o: