Biedronka szykuje zmiany na swoich parkingach. Dobre informacje dla właścicieli aut elektrycznych

Biedronka zapowiedziała wprowadzenie sporych zmian na swoich parkingach. Z tych informacji na pewno ucieszą się wszyscy właściciele aut elektrycznych. Popularna sieć przekazała, że do końca 2023 roku na parkingach przy części sklepów pojawią się stacje ładowania "elektryków".

Mimo że na razie samochody elektryczne jeszcze nie są w Polsce codziennością, to przyszli inwestorzy budynków niemieszkalnych, czyli sklepów, galerii handlowych czy aptek muszą o nich pamiętać, jeśli chcą rozwijać swój biznes. Wszystko za sprawą przepisów, które mają wejść w życie na początku 2025 r. Mówią one o tym, że wspomniane budynki, które posiadają więcej niż 20 miejsc parkingowych - muszą zapewnić stanowiska przeznaczone do ładowania aut elektrycznych i że mają one stanowić 20 proc. ogólnej liczby miejsc. Ponadto zgodnie z przepisami infrastruktura wokół budynków musi być tak zaplanowana, aby w przyszłości umożliwiać zainstalowanie kolejnych stanowisk. 

Zobacz wideo Czy test na przeciwciała z dyskontu jest wiarygodny?

Przy Biedronkach powstaną stacje ładowania aut elektrycznych

Przepisy dotyczą nie tylko nowopowstałych inwestycji, ale także tych, które już istnieją, dlatego popularna sieć Biedronka zdecydowała się na wprowadzenie zmian już teraz. Jak pisze interia.pl, parkingi przy sklepach mają zostać wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Cała inwestycja odbędzie się przy współpracy dyskontu z firmą Powerdot, która będzie dostawcą technologii.

Biedronka już we wcześniejszych komunikatach informowała, że: "Do końca 2024 roku stacje ładowania pojawią się w 600 lokalizacjach przy sklepach sieci Biedronka zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i mniejszych miastach, a każde urządzenie jednocześnie będzie mogło ładować do trzech aut. Tym samym powstanie 1800 punktów ładowania, których operatorem jest Powerdot". 

Każde ze stanowisk ma posiadać moc 120 kW, co pozwoli na pełne naładowanie elektrycznego samochodu o pojemności 50 kWh w niecałe pół godziny. Stacje mają zostać rozmieszczone na mapie Polski tak, by poruszanie się autem elektrycznym po całym kraju, było możliwe tylko dzięki ładowarkom przy sklepach. Jak dodaje interia.pl, szef polskiego oddziału firmy Powerdot przekazał, że skorzystanie ze stacji nie będzie wymagało instalowania żadnych dodatkowych aplikacji w telefonie, a za użycie ładowarki będzie można zapłacić kartą w miejscu ładowania.

"Każda z tych ładowarek jest wyposażona w terminal do płatności kartą. Jest to bardzo wygodny sposób na zapłatę za ładowanie, bez konieczności wybierania konkretnych aplikacji" - oświadczył Grigoriy Grigoriev cytowany przez portal. Przedstawiciel sieci sklepów przekazał z kolei, że ambitne plany Biedronki mają na celu zwiększenie ochrony środowiska i zadbania o planetę. "Chcemy być częścią zielonej rewolucji, zresztą jednym z naszych filarów zrównoważonego rozwoju jest poszanowanie środowiska naturalnego. Chcemy być więc liderem tej rewolucji, tak jak jesteśmy liderem na polskim rynku spożywczym" - podsumował Paweł Stolecki, członek zarządu i dyrektor operacyjny sieci Biedronka.

Więcej o: