Zorza polarna nad Polską. Niezwykłe zjawisko świetlne pojawiło się na Pomorzu [ZDJĘCIA]

Nad Polskę dotarło niecodzienne zjawisko świetlne. Nad głowami mieszkańców Pomorza pojawiły się kolorowe łuny światła. Swoimi obserwacjami zorzy polarnej internauci dzielili się w mediach społecznościowych.

Niecodzienne zjawisko świetlne pojawiło się na polskim niebie w nocy z wtorku na środę (12/13 września). Różnokolorowe łuny światła można było dostrzec w regionach północnych, w szczególności na Pomorzu. Zdjęcia kolorowego nieba, widocznego z różnych lokalizacji, pojawiły się w internecie.

Zobacz wideo Ozdoby świąteczne w sklepach już na początku września

Zorza polarna nad Polską. Skąd biorą się kolorowe łuny?

Świadkowie wyjątkowego zjawiska chętni dzielili się nim w mediach społecznościowych donosząc, skąd jest ono najlepiej widoczne. Sieć Obserwatorów Burz, Obserwatorzy.info opublikowali na X (dawniej Twitter) między innymi ujęcia zorzy polarnej znad Mielna.

Widoczny na zdjęciach niecodzienny kolor nieba uzależniony jest od rodzaju gazu i wysokości, na której występuje zjawisko. Podczas gdy azot przybiera barwę purpurową i bordową, tlen rozpoznamy po czerwonych i zielonych odcieniach. Najlżejsze gazy, a więc wodór i hel, dają niebieski i fioletowy odcień zorzy.

Zorze polarne dzieli się na tak zwane typy systematyczne, w zależności od rozłożenia gazów w przestrzeni. Są to między innymi pasma, łuki, kurtyny, promienie i korony.

Jak powstaje zorza polarna? Wszystko zaczyna się w atmosferze Słońca

Zorza polarna pojawia się na wysokich szerokościach geograficznych, przeważnie w rejonach kół podbiegunowych. Z tego względu najczęściej doświadczają jej obywatele takich państw, jak Islandia, Finlandia czy Norwegia. W korzystnych warunkach to zjawisko świetlne może być jednak widoczne nawet w okolicach 50 równoleżnika. Zorza polarna jest skutkiem burz magnetycznych na Słońcu, a więc wyrzucania ogromnej liczby naładowanych cząstek (przeważnie elektronów i protonów). Tworzą one wiatr słoneczny, który oddziałuje z polem magnetycznym Ziemi.

Więcej o: