Wielkie zakupy KGHM w czterech województwach. Osiem farm fotowoltaicznych za jednym zamachem

KGHM kupił osiem farm fotowoltaicznych w czterech województwach. W sumie mają one moc blisko 50 MW. To kolejny krok przedsiębiorstwa wydobywczego w stronę neutralności klimatycznej, którą pozostawiło sobie za cel.

KGHM kupił od Projekt Solartechnik portfel ośmiu instalacji fotowoltaicznych. - To pierwsza tego typu transakcja, która zapewni skokowy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii - mówił Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych. Zakupione przez miedziową spółkę farmy są zlokalizowane w czterech województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim m.in. w Gniewinie i Żukach. W sumie mogą wytwarzać moc w wysokości 50 MW, co według Wodejki zapewni około 2 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM. Wartości zawartej umowy jednak nie podano.  

Zobacz wideo Wyłączenia OZE. Czy właściciele domowej fotowoltaiki mają się czego bać?

KGHM dąży do neutralności klimatycznej

- Cieszymy się, że możemy wspierać miedziową spółkę w zielonej transformacji - mówił Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. Zakupione farmy mają być konsekwencja w dążeniu do klimatycznych celów firmy. W komunikacie prasowym czytamy, że KHGM dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, a pośrednio do roku 2030 zamierza zaspokoić w co najmniej 50 proc. zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł własnych, w tym właśnie z odnawialnych. 

- Inwestycja, oprócz zasadniczego celu związanego z realizowaną transformacją energetyczną KGHM, będzie miała również istotny wpływ na strukturyzację polityki KGHM w zakresie integracji aktywów OZE, tych rozwijanych we własnym zakresie oraz tych przejmowanych w ramach naszej aktywności na rynku akwizycyjnym - mówił wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych.  

Czym zajmuje się KGHM?

Warto jednak wspomnieć, że KGHM to spółka zajmująca się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych. Głównie miedzi. W Polsce ma trzy kopalnie podziemne: Lubin, Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna, a na całym świecie jeszcze sześć: Robinson, Carlota (USA), McCreedy West, Morrison (Kanada) oraz Sierra Gorda im. Ignacego Domeyki (Chile). Takie wydobycie również wpływa na klimat. W wyniku wydobycia miedzi powstają chociażby odpady poeksploatacyjne. Czysty metal nie jest jedynym produktem eksploatacji miedzi, urabia się również ogromne ilości skały płonnej zawierającej rozmaite zanieczyszczenia takie jak arsen, rtęć czy węgiel organiczny,

Więcej o: