Tajemniczy organizm w Polsce. "Masło czarownicy" nie jest rośliną, zwierzęciem ani grzybem, ale się rusza

Lasy Państwowe udostępniły zdjęcie organizmu, który pojawia się w polskich lasach. Chociaż nie jest on rośliną, zwierzęciem ani grzybem, to potrafi się poruszać. Czym jest "masło czarownicy"?

Jest żółty i przypomina piankę, która pojawia się na drzewach i odżywia się bakteriami, pierwotniakami i grzybami. Wykwit ten posiada niektóre cechy typowe dla roślin, grzybów i zwierząt, ale nie należy do żadnej z tej grupy. To bardzo archaiczny organizm, który zaliczany jest do protistów. Organizmy te, głównie jednokomórkowe, pojawiły się na Ziemi już 1,5 miliarda lat temu

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Wykwit "masło czarownicy" pojawiło się w wielkopolskim lesie

Wykwit piankowaty, bo o nim mowa, osiąga wielkość od kilku do kilkunastu centymetrów. Nazywany także śluzowcem organizm przybiera barwy cytrynowożółtą. Z biegiem czasu wykwit ulega zwapnieniu - wówczas twardnieje i zmienia barwę na czerwono-brązową. Jak zaznaczono, organizm ten potrafi się poruszać dzięki wykorzystaniu nibynóżek z prędkością do pół centymetra na godzinę. Gdy dwa organizmy spotkają się ze sobą, wówczas łączą się w większy wykwit. 

"Oto masło czarownicy - do psucia mleka sąsiadom. W wolnej chwili śluzowiec, wykwit piankowaty, wchłania bakterie, utrzymując w sobie zabójcze stężenia metali ciężkich, głównie cynku. I spaceruje z prędkością do 0,5 cm na godzinę" - napisały na X (dawniej Twitter) Lasy Państwowe. Do wpisu dołączono także zdjęcie zrobione przez Mirellę Kowalczyk. Podpis wskazuje, że fotografia została wykonana w Nadleśnictwie Przedborów (województwo wielkopolskie). 

Wykwit ten spotykany jest na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. Cechą tego organizmu jest wysoka tolerancja na wysokie stężenia metali ciężkich. Z tego też powodu "masło czarownicy" jest niejadalne, a przypadkowe spożycie może poważnie zaszkodzić człowiekowi czy zwierzęciu. Organizmy te mają jednak zastosowanie w medycynie - wykorzystuje się je do badań nad lekami i szczepionkami

Więcej o: