Firmy skupują zużyty podczas smażenia olej. Zostanie wykorzystany jako paliwo do samolotów

Wykorzystany podczas smażenia olej kuchenny może posłużyć jako paliwo lotnicze. Zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych działają firmy, które skupują zużyty surowiec. Eksperci uważają jednak, że ekopaliwa może być w przyszłości mało, za co zapłacą pasażerowie.

Pięć litrów oleju kuchennego, który został wykorzystany do smażenia, może zostać przerobionych na cztery litry paliwa lotniczego. To jeden z powodów, dla których nie warto wylewać zużytego oleju do kanalizacji.

Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

Olej kuchenny wykorzystany do smażenia jako paliwo lotnicze

Z kilku powodów olej, który został wykorzystany do smażenia, nie powinien zostać wyrzucony. Najczęściej trafia on do kanalizacji, co prowadzi do zatkania rur oraz częstych napraw - nie powinno się go zatem wylewać do kranu czy do toalety. Należy też pamiętać, że nie jest to odpad, a surowiec, który może zostać ponownie wykorzystany. Przydaje się przede wszystkim do produkcji paliwa samolotowego. Firmy z USA i Europy skupują hurtowe ilości oleju od restauracji.

W koncernie Honeywell UOP w Chicago opracowywane są technologie dla rafinacji ropy naftowej czy przetwarzania gazu, które później są sprzedawane do rafinerii na całym świecie. Firma posiada patenty na cały proces technologiczny oraz wykorzystywane urządzenia. Według patentów specjalistów oleje i tłuszcze są poddawane procesom ekorafinacji. Następnie powstają m.in. ekonafta, ekodiesel czy SAF (zrównoważone paliwo lotnicze). - Z pięciu litrów oleju jesteśmy w stanie otrzymać cztery litry SAF - przekazał Kevin O'Neil z Honeywell UOP w rozmowie z Money.pl.

Zrównoważone paliwo lotnicze składa się ze zużytego oleju kuchennego, oleju roślinnego i tłuszczu zwierzęcego - w jednej trzeciej z każdej z substancji. Problem stanowi jedynie ilość zużytego oleju kuchennego. Okazuje się, że nie jest go tak dużo, by zaspokoić produkcję SAF. Według Honeywell od 2030 roku udział wszystkich trzech surowców w produkcji SAF wzrośnie o 30 proc., na tym też stanie. Problemy w produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego dotyczą dostępności surowca oraz kosztów produkcji.

Gdzie wylać zużyty olej po smażeniu?

Restauracje lub piekarnie mogą przekazać zużyty surowiec specjalnym firmom, które odkupują od nich większe ilości oleju. Właściciele lokali, jak również osoby prywatne mogą przekazać olej w specjalnych słoikach do wyznaczonych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Jednak przed wywiezieniem zużytego oleju, warto się upewnić, czy dany PSZOK go przyjmuje.

Więcej o: