- Najdroższą energię elektryczną mamy na rynku hurtowym, to jest ta cena, po której elektrownie sprzedaje prąd. Bezpośrednio po tej cenie kupuje przemysł, a pośrednio kupują gospodarstwa domowe czy większość biznesu - wyjaśniał "Porannej rozmowie Gazeta.pl" Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl.
- Jeżeli [firmy energetyczne - red.] kupują go bardzo drogo, najdrożej w UE, a sprzedają poniżej nawet średniej europejskiej, to znaczy, że gdzieś pieniądze są dotowane. Pieniądze gdzieś muszą przepływać, bo jak widzimy, jeszcze żadna spółka energetyczna nie zbankrutowała. Te pieniądze przepływają z naszej prawej kieszeni do lewej kieszeni. Płacimy podatki, coraz wyższe, bardzo mocno wzrosły, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla biznesu i z tych pieniędzy dotujemy sobie sami rachunki za energię elektryczną - tłumaczył ekspert zajmujący się energetyką.
Skąd to wszystko się bierze? Dlaczego węgiel w Polsce jest taki drogi i czy w roku na pewno go nie zabraknie, czy może jest go za dużo? Prowadzący Patryk Strzałkowski pytał eksperta także na to, jak odnawialne źródła energii wpływają na ceny prądu, ile będziemy płacić za energię w przyszłym roku i co na temat energetyki znajduje się w programach wyborczych partii politycznych.
Wybory parlamentarne zaplanowano na 15 października, w godzinach od 7 do 21. Z kalendarza wyborczego wynika, że wyborcy będą mogli złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub zmianę miejsca głosowania w dniach od 1 września do 12 października 2023 roku. W tym samym okresie możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania będą mieli również żołnierze oraz ratownicy odbywający służbę, lub ćwiczenia wojskowe poza miejscem stałego zamieszkania, a także skoszarowani policjanci i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej. Wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy ukończyli lub ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania, do 2 października będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, lub skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Te same grupy wyborców do 6 października otrzymają szansę złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
Do 5 października do publicznej wiadomości podane zostaną również informacje o organizacji bezpłatnego transportu w dniu wyborów w gminach wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Szczegółowe informacje o godzinach transportu w dniu głosowania zostaną przekazane wyborcom do 12 października. Wniosek o ujęcie w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania może zostać złożony do 10 października. Do tego samego dnia swój wniosek będą musieli złożyć wyborcy przebywający w czasie wyborów na polskich statkach morskich. Natomiast kapitanowie tych statków mogą zgłaszać wnioski o utworzenie na nich obwodów głosowania do dnia 15 września.
Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparcie na poziomie 43,59 proc. głosów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, .N IPL, Zieloni) zdobył 27,40 proc. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który poparło 12,56 proc. Za podium znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,55 proc. Z kolei na Konfederację zagłosowało 6,81 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły progu wyborczego: Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy dostała 0,78 proc., Mniejszość Niemiecka - 0,17 proc., Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 0,10 proc., Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów - 0,03 proc., a Komitet Wyborczy Prawica - 0,01 proc.
Obecnie rozkład mandatów w Sejmie wygląda następująco:
***
Wybory i referendum, 15 października 2023 r. Gazeta.pl