IMGW: to może być najcieplejszy wrzesień w historii. Poza ciepłem dotrze też saharyjski pył

"Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - napisał IMGW, który dostrzegł anomalię podczas prac nad uruchomieniem służby klimatycznej. Synoptycy zapowiadają, że do Polski nadciągnie bardzo ciepła masa powietrza.

Trwający miesiąc ma potencjał, aby zostać najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów, jakich dokonano w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował dane, z których wynika, że w 2023 roku mamy do czynienia z największą anomalią pod względem temperatury. Pogoda ma być poddawana większej obserwacji w związku z przewidywaniem ewentualnych zagrożeń klimatycznych.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. Glacjolog: Mniejsze lodowce są już zasadzie zgubione

Tegoroczny wrzesień bije rekordy pod względem temperatury. IMGW przedstawiło wieloletnie dane

IMGW pracuje obecnie nad uruchomieniem służby klimatologicznej. Jej celem ma być dostarczanie informacji o zagrożeniach klimatycznych. W ramach tych prac instytut podjął próbę odniesienia prognozowanej na 18 września temperatury maksymalnej na niektórych stacjach synoptycznych do charakterystyk, takich jak wartość średnia, kwantyle 5 proc. i 95 proc. z okresu 1991-2020. Dzięki takiej analizie eksperci z IMGW mogą określić stopień wyjątkowości prognozowanych warunków i prawdopodobieństwa, że one wystąpią.

Instytut wyjaśnił, że anomalię można dostrzec, odczytując przeciętne warunki termiczne z okresu między 1991 a 2020 rokiem, a konkretnie w połowie drugiej dekady września. W tym okresie, z wyłączeniem obszarów górskich, temperatura maksymalna powinna wynieść od 16,5 stopni Celsjusza na Suwałkach do 19,2 stopni w Opolu. Tymczasem prognozy z 17 na 18 września prognozy wskazywały, że termometry wskażą na terenie całej Polski wyższą niż przecięta temperaturę. "Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - napisał IMGW w mediach społecznościowych.

Pogoda. Synoptycy zapowiadają, że lato nie odejdzie w tym roku tak szybko 

Synoptycy z portalu dobrapogoda24.pl zapowiadają, że lato może nadal trwać w Polsce i póki co nic nie zapowiada trwałego ochłodzenia. Temperatura we wrześniu może osiągnąć maksymalnie do około 25-29 stopni. Aktualnie po zliczeniu wszystkich dni od początku miesiąca, jej pomiary w skali całej Polski są aż o 3,5 stopnia powyżej najnowszej normy klimatycznej.

Ponadto do Polski zaczyna napływać bardzo ciepła masa powietrza z zachodniej i południowo zachodniej Europy. Przejściowo pojawi się również namiastka powietrza zwrotnikowego z północno zachodniej Afryki, o którego obecności będzie świadczyć zawartość pyłu saharyjskiego w powietrzu.

Więcej o: