Szwecja. Pot篹ne osuwisko na autostradzie. Ziemia poch這n窸a samochody i fast-food

Ko這 G飆eborga na zachodzie Szwecji dosz這 do osuni璚ia ziemi. W wyrwy wpad這 kilka aut. Osuwisko uszkodzi這 autostrad oraz budynki znajduj帷e si w okolicy. Trzy osoby zosta造 ranne. W akcji ratunkowej uczestnicz 鄉ig這wce.

Osuwisko pod miejscowością Stenungsund na północ od Göteborga uszkodziło autostradę. W wyrwy wpadło dziesięć samochod闚, uszkodzone zostały także pobliskie budynki, w tym stacja benzynowa i restauracja fast-food. Jak poinformowała policja, trzy osoby z lekkimi obrażeniami ciała trafiły do szpitala. 

Zobacz wideo Szwecja po ulewach (sierpień 2023)

W Szwecji osunęła się zmienia

"Najbardziej dotknięte części obszaru osuwiska mają wymiary około 150 na 100 metrów. Łącznie jednak osuwisko zajęło obszar o wymiarach około 700 na 200 metrów" - poinformowały służby ratownicze w Göteborgu. Jedną z przyczyn powstania osuwisk mogła być pobliska budowa, na potrzeby której wysadzano skały. Dodatkowo ziemia zawierająca glinę mogła zostać naruszona w wyniku obfitych opadów deszczu. Jednak na razie na ustalenie dokładnych przyczyn osuwisk jest za wcześnie.

Na X (dawniej Twitter) pojawiło się mnóstwo zdjęć przedstawiających zapadliska. "Straszny widok w Stenungsund. Myślę o tym, ile razy tam przejeżdżaliśmy, moi rodzice i rodzeństwo. To mogliśmy być my" - napisał Marcus Lundstedt z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Dodał, że osuwisko jest także "głosem" przyrody. "Natura w końcu się odezwała - dość tego" - stwierdził.

Trwa akcja ratownicza, w której uczestniczą śmigłowce. Teren przeszukują także specjalne wyszkolone psy ratownicze. Sprawdzają okolicę i szukają poszkodowanych. Z kolei władze ostrzegają przed możliwością kolejnych osunięć i apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Wi璚ej o: