Fotowoltaika pod lupą. Jest poważne ostrzeżenie z branży. W tle cła i Chiny

Europejski przemysł solarny ostrzega przed planami unijnych polityków, którzy rozważają nałożenie ceł na produkty fotowoltaiczne z Chin. Zdaniem firm może to poważnie zaszkodzić produkcji czystej energii w Europie. Bruksela ma własne argumenty.

Pekin na coraz mocniejszym cenzurowanym w Europie. Deficyt handlowy między nimi a Unią Europejską jest gigantyczny, wynosi już 400 mld dolarów. Między innymi dlatego Komisja Europejska wszczęła niedawno dochodzenie antysubsydyjne, które może się skończyć nałożeniem ceł na tanie samochody elektryczne z Chin. To ma chronić europejskich producentów. "Światowe rynki są obecnie zalane tańszymi samochodami elektrycznymi. A ich cena jest sztucznie zaniżona poprzez ogromne dotacje państwowe" - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim corocznym przemówieniu przed parlamentem. Ale to nie koniec. Teraz przyszła też pora na panele fotowoltaiczne. 

Zobacz wideo Czy instalacja fotowoltaiczna jeszcze się opłaca?

Zalew "chińszczyzny"

Niemcy aktualnie badają inną opcję dotyczącą ceł. Chodzi o ochronę handlową, która miałaby na celu obronę europejskich producentów paneli fotowoltaicznych przed spadającymi cenami na rynkach światowych - tak wynika z rządowego dokumentu, do którego dotarł Reuters. 

Europejscy producenci paneli słonecznych narzekają bowiem na zalew chińskich modułów oferowanych po cenach poniżej kosztów produkcji, co zmusza firmy z naszego kontynentu do obniżania własnych. Według Komisji Europejskiej, ponad 90 proc. płytek do paneli fotowoltaicznych pochodzi z Chin. 

Ale przemysł obawia się jednocześnie, że ewentualne cła i ograniczenie chińskich dostaw spowodowałoby powtórzenie się sytuacji z lat 2013-2018, kiedy inwestycje w fotowoltaikę spadły. Wtedy zbiegło się to z wprowadzeniem przez UE limitów na bezcłowy import chińskich paneli i ogniw słonecznych. 

"Cła nie są dobrą odpowiedzią"

Według Guntera Erfurta, szefa grupy SolarPower Europe, której członkami są producenci, duzi odbiorcy i firmy instalacyjne, "cła nie są dobrą odpowiedzią na obecne wyzwania w europejskim przemyśle solarnym". 

"Zamiast tego musimy zachęcać do instalacji solarnych pochodzących z europejskiego przemysłu solarnego. W ten sposób rozwijanie produkcji energii słonecznej może być kontynuowane bez zakłóceń" - dodał.

Panele fotowoltaiczne w Polsce

Jak podaje serwis rynekelektryczny.pl, w lipcu mieliśmy w Polsce  1 300 511 prosumentów fotowoltaiki, a łączna moc instalacji wynosiła 9939,49 MW. Ogółem w stosunku do lipca 2022 roku liczba instalacji solarnych w Polsce wzrosła o ponad 38 proc. Największa farma fotowoltaiczna znajduje się w Zwartowie na Pomorzu. Została oddana do użytku we wrześniu ubiegłego roku, a moc jej instalacji to 204 MW. 

Więcej o: