Najgorętszy dzień października od blisko 60 lat. Padł nowy rekord. Tak ciepło jeszcze nie było

Temperatura za oknem nie ma nic wspólnego z jesienią. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej 3 października padł nowy rekord ciepła w Polsce. O godzinie 12:50 w Legnicy (woj. dolnośląskie) termometry wskazały ponad 29 st. C. Tak gorąco w październiku nie było od 57 lat.

Po rekordowo ciepłym wrześniu, w październiku odnotowywane są kolejne rekordy w historii pomiarów temperatury. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej 3 października był najcieplejszym dniem tego miesiąca od 1966 roku. 

Zobacz wideo Konfederacja deklaruje obniżenie cen mieszkań o 30 proc. Czy to możliwe?

Padł nowy rekord ciepła w Polsce. Tak gorąco w październiku jeszcze nie było

"Rekord października z 1966 r. został pobity" napisał IMGW w mediach społecznościowych. Pomiaru dokonano w Legnicy (woj. dolnośląskie), gdzie o godzinie 12:50 termometry wskazały 29,2 st. C. Poprzedni rekord ustanowiony został 4 października 1966 roku w miejscowości Trzebiechów w woj. lubuskim, gdzie temperatura wynosiła 28,9 st. C.

Według statystyk najwyższa październikowa temperatura zostały dotychczas zanotowana 57 lat temu właśnie 4 października, kiedy nad Polskę napłynęło bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu. Jak podają eksperci, w tym roku ma być podobnie. "Będziemy w obszarze wyżowym, jednocześnie na północnym zachodzie nad Morzem Północnym będzie się rozwijał niż. W wyniku gradientu ciśnienia między ośrodkami nasili się wiatr fenowy i uaktywni korytarz do napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu" - poinformował portal dobrapogoda24.pl

Po gwałtownym uderzeniu gorąca nastąpi ochłodzenie

We wtorek 3 października nie tylko w Legnicy było gorąco. Niemal we wszystkich częściach kraju termometry wskazywały temperaturę powyżej 20 st. C. Wyjątek stanowiły południowe powiaty Podkarpacia. Po godzinie 17 ma jednak nastąpić ochłodzenie. Na temperaturę odczuwalną wpłynie m.in. nasilający się na krańcach zachodnich wiatr, który w porywach może osiągać nawet 80 km/h. Jak poinformował IMGW, w nocy z wtorku na środę do Polski wraz z aktywnym frontem napłynie chłodne powietrze polarne morskie. Nadal będzie wiał silny wiatr. Niewykluczone jest także występowanie lokalnych burz. W związku z intensywnymi zjawiskami atmosferycznymi może zrobić się niebezpiecznie. 

Z uwagi na nocne ochłodzenie i pojawienie się chłodnego frontu, w środę temperatura spadnie o około 10 st. C. Termometry wskazywać będą wartości maksymalnie do 19 st. C. Nadal wiać będzie silny wiatr, którego porywy najintensywniej odczują mieszkańcy nadmorskich miejscowości. Na północy kraju możliwe są także opady deszczu

Więcej o: