Patryk Strzałkowski (Zielona.Gazeta.pl) nominowany do nagrody "Dziennikarz dla planety"

Patryk Strzałkowski nominowany do Nagrody Woyciechowskiego 2023 - Dziennikarz dla planety. Naszego dziennikarza doceniono między innymi za podnoszenie rangi tematu zmiany klimatu i upowszechnianie wiedzy. Laureata nagrody poznamy 21 listopada.

Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w kategorii "Dziennikarz dla planety" są przyznawane po raz pierwszy. W poniedziałek ogłoszono troje nominowanych do tej statuetki. Są to: dziennikarz niezależny znany jako "Dziennikarz dla klimatu" - Szymon Bujalski, dziennikarka TVN-u autorka serii "Rozmowy o końcu świata" - Magda Łucyan oraz nasz dziennikarz redaktor naczelny Zielona.Gazeta.pl Patryk Strzałkowski.  

Zobacz wideo Patryk strzałkowski rozmawia z Bartłomiejem Derskim o cenach energii, trudnej dostępności węgla w Polsce i powyborczych perspektywach

Patryk Strzałkowski nominowany do nagrody dla dziennikarzy klimatycznych

W uzasadnieniu nominacji dla naszego dziennikarza czytamy, że otrzymał ją: "za podnoszenie rangi tematu zmiany klimatu, upowszechnianie wiedzy, przystępne tłumaczenie złożoności kwestii klimatycznych, w tym kontekstu globalnego, politycznego oraz biznesowego i jego wpływu na lokalną rzeczywistość poprzez ciekawe, nietuzinkowe rozmowy, w tym zadawanie trudnych pytań liderom opinii". Kapituła konkursowa, w której skład weszło 16 osób w tym m.in. prof. Szymon Malinowski czy Antoni Bielewicz (European Climate Foundation), docenili także teksty Patryka na łamach portalu Gazeta.pl oraz stworzenia poradnika dla dziennikarzy "Jak pisać o klimacie?". 

O tym kto zostanie zwycięzcą, dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 listopada. Na stronie organizatorów czytamy, że celem tego premierowego konkursu jest wyróżnianie dziennikarzy, prezentujących postawę odpowiedzialności klimatycznej, którzy wykazują się rzetelnością, wiarygodnością i bezstronnością, cechują się dogłębnym zrozumieniem tematu oraz innowacyjnym podejściem do opowiadania historii, wrażliwością na potrzeby i sytuację szczególnie narażonych grup oraz aktywnie przeciwstawiają się nieprawdziwym narracjom klimatycznym. Inicjatorem nagrody była redakcja Radia ZET i Fundacja Climate Strategies Poland, zajmująca się m.in. liczeniem śladu węglowego miast i firm oraz strategiami dekarbonizacji.  

Więcej o: