"Szklane góry" w Tatrach. TPN apeluje do turystów: "Odradzamy wszelkie wyjścia"

Katarzyna Rochowicz
Obecnie w Tatrach panują bardzo niebezpieczne warunki pogodowe dla turystów. Uwagę na to zwraca Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na górskich terenach można natrafić także na zjawisko tzw. szklanych gór. Jest ono o tyle niebezpieczne, że mogą sobie z nim nie poradzić nawet doświadczeni wspinacze.

W Tatrach panują obecnie trudne warunki turystyczne. Wieje silny wiatr, który może łamać gałęzie i drzewa oraz utrudniać poruszanie się po szlakach. Od wysokości około 1600 metrów nad poziomem morza zalega cienka warstwa świeżego śniegu oraz występują oblodzenia. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie opublikowanym w czwartek alarmował: "Odradzamy wszelkie wyjścia w góry".

Zobacz wideo

Niebezpieczne warunki w Tatrach. Jest bardzo ślisko

W Tarach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Niski pułap chmur wraz z opadami deszczu, a wyżej śniegu, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr

- przekazał z lp;eo w niedzielnym komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Jak dodano, na niżej położonych szlakach jest mokro, błotniście i są kałuże. Można też natrafić na powalone przez wiatr drzewa. Z powodu powalonych drzew zamknięte są odcinki szlaków: wylot Doliny Małej Łąki - Wielka Polana Małołącka, wylot Doliny Małej Łąki - Przysłop Miętusi oraz Wielka Polana Małołącka - Przysłop Miętusi. Zamknięcie obowiązuje do momentu udrożnienia szlaków.

TPN przypomina też, że dni są coraz krótsze. "Należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem - w plecaku warto mieć latarkę czołową" - zaznacza park. Podkreślono także, że na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką i na odcinku Psia Trawka - Rówień Waksmundzka są uszkodzone mostki. Oprócz tego kolej linowa na Kasprowy Wierch jest nieczynna do 10 listopada z powodu przeglądów technicznych.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe również apeluje do turystów wybierających się w góry. "W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki! W wyższych partiach, szczególnie po stronie północnej zalega warstwa śniegu i lodu, która skutecznie uniemożliwia bezpieczne poruszanie się w takim terenie" - napisano we wpisie opublikowanym na Facebooku. 

We kounikacie opisano historię turysty, który w środę "utknął na Grzędzie Rysów, skąd nie był w stanie bezpiecznie zejść w dół". Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

"Szklane góry" w Tatrach. "Odpuśćcie trudne szlaki. Góry nie uciekną"

O zjawisku tzw. szklanych gór poinformował na Facebooku profil Tatromaniak. To miejsca, w których tworzy się skorupa lodowa z powodu braku regularnego oświetlania przez promienie słoneczne, są one przykryte także śniegiem. To stwarza bardzo niebezpieczne warunki na szlakach górskich, nawet dla doświadczonych osób. 

Warunki w Tatrach są obecnie bardzo wymagające, szczególnie w godzinach porannych i miejscach zacienionych szlaki pokryte są warstwą lodu. Jak informuje przewodnik tatrzański Szymon Stoch: 'Śniegu jest za mało na raki, a miejscami raczki mają problem na grubym lodzie. Na polskim szlaku na Rysy jest dramat, około 1 cm warstwa twardego śniegu, który siedzi na lodzie. Łańcuchy miejscami przymarznięte, póki co lepiej nie będzie, bo trasa leży w cieniu. Mamy szklane góry, jeśli możecie odpuśćcie trudne szlaki. Góry nie uciekną, a mały błąd w obecnych warunkach może dużo kosztować!

- czytamy we wpisie.

Więcej o: