Do domów wkraczają biedronki azjatyckie. Czy "arlekiny" są niebezpieczne? Mogą wywołać alergię

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się inwazja biedronek azjatyckich, które próbują schronić się przed zimą w ciepłych domach. Czy są niebezpieczne?

Biedronki azjatyckie, czyli tzw. arlekiny są bardzo podobne do naszych rodzimych biedronek. Różnią się jednak kolorem - występują w kolorze pomarańczowym, czerwonym, żółtym, a nawet czarnym. Mają też znacznie więcej kropek, w niektórych przypadkach nawet 23. Czy te charakterystyczne owady są groźne? Jak można się ich pozbyć, gdy próbują wejść do mieszkania? Sprawdzamy.

Zobacz wideo Aplikacje na smartfony, które przydadzą się prawdziwym łowcom okazji

Biedronki azjatyckie atakują. Czy są groźne?

Biedronki azjatyckie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Azji. Występują również w Chinach, Mongolii, Korei czy Rosji. W 1916 roku wprowadzono owady do USA, natomiast w latach 60. XX wieku biedronki azjatyckie pojawiły się w Ukrainie i na Białorusi, natomiast w 1982 roku sprowadzono je do Francji. Doceniano wówczas te charakterystyczne owady w walce ze szkodnikami, które pojawiały się na wielu polach uprawnych.

W Polsce po raz pierwszy biedronki te pojawiły się w 2006 roku. Dwa lata później Centrum Badań Ekologicznych PAN rozpoczęło serię badań nad ich występowaniem. Lasy Państwowe opublikowały grafikę, która ma pomóc w odróżnieniu rodzimych biedronek od azjatyckich.

Biedronki azjatyckieBiedronki azjatyckie Lasy Państwowe

Biedronki azjatyckie są agresywne i mogą ugryźć człowieka. Wówczas może pojawić się zaczerwienienie skóry. Osoby, które są alergikami, mogą zauważyć u siebie objawy astmy, pokrzywkę lub obrzęk naczyniowy. "W przeciwieństwie do lubianej przez nas 'Bożej krówki' biedronka azjatycka częściej gryzie i brudzi cuchnącą hemolimfą. Ugryzienia te i kontakt z hemolimfą mogą być groźne dla osób uczulonych na te substancje" - przekazały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Biedronki azjatyckie wkraczają do mieszkań. Jak się ich pozbyć?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni biedronki azjatyckie próbują wejść do domów, aby przeczekać zimę. Należy zadbać o to, aby owady nie dostały się do naszych mieszkań, ponieważ bardzo trudno jest się ich później pozbyć. Chowają się w licznych szczelinach, które znajdują się w budynkach. Biedronki azjatyckie bardzo szybko się rozmnażają. Umieją też przetrwać trudne warunki pogodowe znacznie lepiej niż większość owadów.

Przed nadejściem chłodniejszych dni warto uszczelnić większe szpary, które znajdują się w mieszkaniu. Owady nie tolerują zapachu mięty oraz cytryny, warto zatem od czasu do czasu spryskać okna i firany olejkiem o takim zapachu. Pomocne są również moskitiery, które w prosty sposób można zamontować w oknach.

Więcej o: