Pierwszy incydent na Marszu Niepodległości. Aktywiści klimatyczni zablokowali trasę. Interwencja policji

Aktywiści klimatyczni usiedli na trasie Marszu Niepodległości, który wyruszył z ronda Dmowskiego. Protestujące osoby trzymały transparent z hasłami, takimi jak m.in.: "Kryzys klimatyczny napędza faszyzm". Aktywiści zostali siłą usunięci z drogi przez grupę policjantów.

Po godzinie 13 uczestnicy Marszu Niepodległości zaczęli gromadzić się w pobliżu ronda Dmowskiego. Niespełna godzinę później pochód wyruszył w kierunku Mostu Poniatowskiego. Zanim jednak do tego doszło, trasę przemarszu zablokowali aktywiści klimatyczni.

Zobacz wideo Marsz Niepodległości ruszył ulicami Warszawy

Pierwszy incydent na Marszu Niepodległości. Interweniowali policjanci

Aktywiści klimatyczni z inicjatywy Bombelki mieli przeskoczyć przez barierki na wysokości Muzeum Narodowego, po czym zablokować fragment trasy Marszu Niepodległości. Sześć osób stanęło na środku Alei Jerozolimskich z transparentami, wśród których znalazły się hasła: "Kryzys klimatyczny napędza faszyzm" oraz "Żadnego nowego gazu". Uczestnicy marszu nie zdążyli zobaczyć protestu, ponieważ policja siłą przeniosła aktywistów z ulicy na chodnik. 

Bombelki to kolektyw antygazowy powstały z inicjatywy Gastivists. Jego członkowie postulują za odejściem od spalania gazu ziemnego oraz inwestowania w nową infrastrukturę gazową. - Chcemy pokazać, że gaz jest problemem dla wszystkich obywateli. To nie politycy i spółki, którzy decydują o rozwoju infrastruktury gazowej, dostają rachunki za gaz, które potrafią się podwoić z miesiąca na miesiąc. Każda osoba będzie odczuwać negatywne skutki rozbudowy infrastruktury gazowej. Dlatego przeciwdziałamy dezinformacji opinii publicznej, bo prowadzi wszystkich na manowce - do wysokich rachunków i niszczenia planety - tłumaczyła w rozmowie z miesięcznikiem "Dzikie Życie" jedna z członkiń kolektywu Julia Keane.

Utrudnienia na trasie Marszu Niepodległości

Już tradycyjnie uczestnicy marszu przejdą Alejami Jerozolimskimi w kierunku mostu Poniatowskiego, skąd dojdą na Błonia Stadionu Narodowego. Według planów będzie to miało miejsce około godziny 16.30. Na całej trasie przemarszu obecna jest policja oraz Straż Marszu Niepodległości. W wielu miejscach trasę pochodu oddzielono metalowymi barierkami.

Część ulic przez najbliższych kilka godzin pozostanie nieprzejezdna. Wśród nich są między innymi: aleja Jana Pawła II, ulica Chałubińskiego i aleja Niepodległości od ronda "Radosława" do ulicy Rakowieckiej. Na al. Jana Pawła II, w okolicach startu i mety Biegu Niepodległości, utrudnienia w ruchu drogowym będą występować aż do godziny 18. Szczegółowe informacje o ograniczeniach i odcinkach wyłączonych z ruchu można znaleźć na stronie maratonczyk.pl.

Więcej o: