Papież Franciszek w jednym ze swoich wystąpień zwracał uwagę, że przekroczono już granice maksymalnej eksploatacji planety. Zwracał też uwagę, że wszyscy powinni zadbać o poprawę klimatu. W związku z tym ekologiczni aktywiści zwrócili się do papieża z prośbą dotyczącą ograniczenia spożywania mięsa.
Członkowie organizacji Sustainable Earth Eating, która zajmuje się zrównoważoną produkcją żywności, zwrócili się do papieża o przywrócenie obowiązku niejedzenia mięsa w piątki. Tłumaczyli, że może to być forma pokuty dla katolików. Zdaniem aktywistów może to skłonić wiele osób do podjęcia dyskusji na temat etycznych oraz ekologicznych wymiarów spożywania mięsa.
- Ta inicjatywa niosłaby znaczące przesłanie dotyczące zrównoważonego rozwoju, współczucia i odpowiedzialności za środowisko. Włączając bezmięsne piątki, papież Franciszek może zainspirować miliony katolików i ludzi na całym świecie do dokonywania wyborów żywieniowych, które będą korzystniejsze dla naszej planety - powiedział dyrektor generalny SEE DeMarines, cytowany przez portal prnewswire.com.
Przypomnijmy, papież Franciszek od wielu lat angażuje się w ochronę środowiska. W 2015 roku wydał encyklikę "Laudato Si’", w której zwracał uwagę na konieczność dbania "o nasz wspólny dom". 4 października opublikował dokument uzupełniający, czyli "Laudate Deum". Podkreślał w nim pilną potrzebę reakcji na kryzys klimatyczny.
- Sustainable Earth Eating jest wdzięczna za niezłomne zaangażowanie papieża Franciszka w zarządzanie środowiskiem. Przywrócenie bezmięsnych piątków przez Kościół katolicki byłoby potężnym symbolem jedności i ogromnym krokiem w kierunku ochrony naszej planety - przekazała Jane DeMarines , dyrektor wykonawcza Sustainable Earth Eating.
Według badania z 2023 roku przeprowadzonego w ramach projektu Livestock Environment and People (LEAP) na Uniwersytecie Oksfordzkim diety bezmięsne w porównaniu z tymi zawierającymi ponad 100 g mięsa dziennie generują o 75 proc. mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Mniejsze jest również zanieczyszczenie wody, a także użytkowanie gruntów. Według badania dieta bezmięsna wpłynęła także na znacznie mniejsze niszczenie przyrody - o 66 proc. Zużycie wody spadło również do 54 proc. W badaniu przeanalizowano dietę 55 tys. osób w Wielkiej Brytanii, a także dane z 38 tys. gospodarstw w 119 krajach.