"Największe opady w historii". Depresja tropikalna pustoszy Dominikanę. Ponad 20 osób nie żyje

Depresja tropikalna sprawiła, że Dominikana zmaga się w ostatnich dniach z ulewnym deszczem i powodziami. Internauci publikują nagrania przedstawiające skalę zniszczenia wywołaną przez żywioł. Władze podjęły decyzję o zamknięciu szkół i ogłoszeniu dni wolnych. Prezydent Luis Abinader stwierdził, że są to "największe opady deszczu w historii kraju".

Dominikana (Karaiby) zmaga się w ostatnich dniach z ulewnymi deszczami. Agencja Reutera przekazała, że według szacunków ogłoszonych przez władze w niedzielę 19 listopada, zginęło tam co najmniej 21 osób. Dzień wcześniej tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje domy.

Zobacz wideo Rafał Kowalczyk: Żubry są zwierzętami socjalnymi, stadnymi, rodzinnymi, łączy je silna więź

Dominikana. Ulewny deszcz sparaliżował życie mieszkańców. "Największe opady w historii"

Mieszkańcy musieli przenieść się do bezpieczniejszych obszarów po tym, jak zostały zalane ich domy. Liczba wysiedlonych osób wynosi ponad 13 tysięcy. Władze COE przekazały, że burza dotknęła 2600 domów, a ponad 2500 osób zostało uratowanych przez służby. Ulewny deszcz spowodował przerwy w dostawie prądu, oraz uszkodzenia mostów i części dróg. 

Policja krajowa przekazała, że w sobotę doszło do zawalenia się ściany tunelu autostradowego na samochody w Santo Domingo. Doprowadziło to do śmierci dziewięciu osób. BBC przekazała, że prezydent Dominikany Luis Abinader powiedział, że są to "największe opady deszczu w historii kraju". Internauci udostępniają w mediach społecznościowych filmy, na których widać skalę zniszczeń dokonanych przez żywioł.

Depresja tropikalna nastąpiła 18 listopada. Od tego czasu zamknięto szkoły i ogłoszono dni wolne od pracy

Centrum Operacji Kryzysowych ogłosiło czerwony alert dla 14 prowincji oraz żółty alert dla 11 prowincji w związku z ulewnymi opadami deszczu i powodziami. Odpowiedzialna jest za nie depresja tropikalna, która nastąpiła 18 listopada. Rząd Dominikany poinformował, że okres trwający od godziny 22:00 18 listopada do 7:00 20 listopada jest wolny od pracy. Natomiast lokalne szkoły będą zamknięte 20 i 21 listopada. 

Więcej o: