Polskie Towarzystwo Rakietowe przygotowuje się do Lotów Rakiet Eksperymentalnych

Trwają przygotowania do ?Lotów Rakiet Eksperymentalnych? organizowanych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe w dniach 22-23 października 2011 r. Tym razem loty odbędą się na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Członkowie PTR skupieni wokół dwóch grup - północnej i południowej - prowadzą prace konstrukcyjne związane z projektami RPT4, oraz K1X.

Cele lotów eksperymentalnych

W trakcie lotów przeprowadzone zostaną eksperymenty z zakresu techniki rakietowej. Badane będą techniczne możliwości w dziedzinach:

  • lot wysokościowy do pułapu 6 km
  • przekroczenie przez rakiety prędkości dźwięku
  • techniczne możliwości odszukiwania rakiet za pomocą elektronicznych urządzeń pozycjonujących
  • techniczne urządzenia pokładowe telemetryczne, zapisu danych, obrazu i dźwięku
  • nowe rozwiązania konstrukcyjne rakiet
  • rozwiązania techniczne z zakresu wykorzystania nowych materiałów w budowie rakiet
  • nowe rozwiązania z zakresu budowy wyrzutni
  • nowe rozwiązania z zakresu budowy silników rakietowych
  • nowe rozwiązania systemów zapłonu silników startowych

Charakterystyka rakiet

K-1X

K1-X, to projekt nad którym pracują krakowscy członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego, który dotyczy zaprojektowania, zbudowania i wystrzelenia amatorskiej rakiety badawczej. Bazując na silniku własnej konstrukcji klasy M-2000, grupa zamierza zrealizować lot eksperymentalnej rakiety zdolnej osiągnąć pułap 4000 m, przekraczając barierę dźwięku.

Rakieta zostanie wyposażona w potrójny układ odzysku, bazujący na układach elektronicznych własnej konstrukcji. K1-X wykona pomiary parametru lotu bazując na układzie SALT-3, nakręci film z pokładu i bezpiecznie wyląduje na spadochronie. Dzięki umieszczonemu w głowicy układowi GPS, będzie można łatwo zlokalizować obiekt w terenie po zakończonym locie.

RTP4

Rakieta RTP4 budowana przez  jest przez "Grupę Północną PTR na podstawie doświadczeń z wcześniejszymi konstrukcjami RTP3, oraz RTP2. W porównaniu do wcześniejszych projektów wprowadzone zostaną pewne zmiany dzięki którym polepszy się aerodynamika rakiety. Zamiast trzech zastosowane będą cztery stateczniki, dzięki czemu balast w głowicy rakiety zostanie zmniejszony bądź usunięty.

Także oprogramowanie i system namierzenia rakiety będzie usprawniony w porównaniu do poprzednich konstrukcji. Całkowita masa rakiety wyniesie ok.10 kilogramów, przewidywany pułap który rakieta osiągnie to 6 km.  Także silnik którym w przyszłości rakieta będzie napędzana podczas ostatnich testów wygenerował 8 kNs impulsu całkowitego. Projekt Rocket Team Poland 4 odbył próbny lot testowy na niskim pułapie podczas Festiwalu Meteora 2011 na poligonie Toruńskim. Jak pokazuje symulacja lotu na podstawie zebranych w Toruniu parametrów lotu, rakieta ma szansę przekroczenia wysokości 6 km.

Ponadto, w ramach przygotowań grupa północna przeprowadziła ostatnio udany test silnika HP119.

Więcej o: