NASA pokazała, jak zmienia się powierzchnia Marsa. Wizualizację stworzył superkomputer z Doliny Krzemowej

Bartłomiej Pawlak
Naukowcy z NASA wykorzystali superkomputer do stworzenia wizualizacji widoku Czerwonej Planety. Przedstawili na krótkich filmach zarówno zmieniającą się powierzchnię Marsa w ciągu jednego dnia, jak i całego roku. A dzieje się tam całkiem sporo.

Często uważa się, że Mars to jedna wielka pustynia skalista, która przez cały rok wygląda tak samo. Okazuje się jednak, że na Marsie w ciągu roku dzieje się całkiem sporo. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak widok powierzchni naszego sąsiada zmienia się w zależności od okresu.

NASA pokazuje wizualizację powierzchni Marsa

Teraz w przystępnej formie postanowili pokazać to naukowcy z NASA. Badacze ze znajdującego się w Dolinie Krzemowej NASA Ames Research Center wykorzystali superkomputer, aby stworzyć model pogodowy Marsa. Coś, czego tworzenie w przypadku Ziemi jest codziennością zostało tym razem zastosowane dla naszego kosmicznego sąsiada.

Naukowcy wzięli pod uwagę wszystkie czynniki decydujące o pogodzie na Marsie oraz klimacie tej planety. Wzięli nawet pod uwagę nawet to, że w atmosferze planety wciąż może być sporo niewielkich ziarenek piasku, które pozostały tam po potężnej burzy piaskowej, która szalała na Marsie w lecie 2018 roku. Dane wrzucili do superkomputera, a efektem ich prac jest poniższe wideo:

Zobacz wideo

Na filmie wyraźnie pokazano, jak wygląd planety kształtują trzy najważniejsze składniki jego atmosfery – chmury (złożone z pary wodnej i kryształków lodu), żółtego pyłu poderwanego z powierzchni i lodu w postaci zamarzniętej wody i dwutlenku węgla (suchego lodu), który tworzy czapy polarne planety. Wato jeszcze zaznaczyć, że pory roku przestawiono z perspektywy półkuli północnej, co można zauważyć po zmieniających się powierzchniach północnej i południowej czapy lodowej Marsa.

Jak wyglądają marsjańskie chmury?

To jednak nie wszystko, bo ci sami badacze z NASA pokazali także krótki gif, który przedstawia rozkład chmur na powierzchni Marsa w ciągu typowego dnia:

embed

Źródło: NASA/Ames Research Center/D. Ellsworth

NASA przypomina, że na Marsie – podobnie jak na Ziemi – występują chmury złożone z pary wodnej i kryształków lodu, a zobaczyć można je na niektórych zdjęciach zrobionych np. przez łazik Curiosity. Pomimo, że atmosfera Czerwonej Planety jest bardzo rzadka, chmury mogą na niej swobodnie się formować. Co więcej, to właśnie one odpowiadają nie tylko za odpowiedni obieg wody na powierzchni Marsa, ale również kształtują siłę i kierunek wiatru w różnych częściach planety.

Warto jednak przypomnieć, że marsjańskie chmury są zdecydowanie cieńsze niż te ziemskie. Zupełnie odmienny jest tam również skład atmosfery. W przypadku Czerwonej Planety w 95,32 proc. składa się ona z dwutlenku węgla, w 2,7 proc. z azotu i w 1,6 proc. z argonu. W atmosferze występują też śladowe ilości tlenu. Uważa się, że miliardy lat temu, gdy Mars był młodą planetą, jego atmosfera była znacznie gęstsza i zawierała więcej tlenu niż ta ziemska. Zmianom winny jest jednak wiatr słoneczny, który "rozwiał" większość gazów w przestrzeń kosmiczną.

Więcej o: