Ziemia do niedawna miała więcej niż jeden księżyc? Był, ale znacznie mniejszy

Ziemia ma jednego stałego naturalnego satelitę, czyli nasz Księżyc. Oprócz tego okresowo po orbicie naszej planety krążą mniejsze ciała niebieskie. To właśnie jeden z nich był odpowiedzialny za ogniste kule nad Australią w 2016 roku.

Ziemia ma jednego stałego naturalnego satelitę i jest to Księżyc. Wokół naszej planety mogą jednak okresowo orbitować mniejsze księżyce. Do niedawna więc, prawdopodobnie mieliśmy dwa księżyce, ale ten mniejszy spłonął w atmosferze w 2016 roku. Wtedy, nad Australią, ludzie mogli obserwować ogniste kule, które przemierzały niebo. Według naukowców, którzy opublikowali w październiku 2019 roku w "The Astronomical Journal" pracę Identification of a Minimoon Fireballbył to jeden z właśnie tymczasowych mini księżyców. 

Ziemia okresowo posiada więcej niż jeden księżyc

Naukowcy z Curtin University w Australii, używają kamer, by śledzić asteroidy nad ich kontynentem. Udało im się badaniami potwierdzić, że ognista kula z 2016 r. była przez jakiś czas naturalnym satelitą Ziemi. Ze względu na swoje rozmiary, nie świeciła ona jednak tak mocno jak nasz Księżyc. Asteroida została wciągniętą przez naszą grawitację, a następnie wybuchła w atmosferze. Rozpad na mniejsze kawałki nastąpił na szczęście na tyle wysoko, że meteoryt nie był w stanie wyrządzić większych szkód. Przed takowymi Ziemię planuje chronić NASA, która razem z Europejską Agencją Kosmiczną organizuje program DART.

Zobacz wideo

Ziemia co jakiś czas przyciąga do siebie mniejsze ciała niebieskie. Większość z nich opuszcza naszą orbitę po kilku miesiącach, ale niektóre mogą utknąć w niej na kilkadziesiąt lat, stając się kolejnymi księżycami naszej planety. Zdaniem naukowców, w tej chwili przynajmniej jeden "miniaturowy" asteroida o średnicy nie przekraczającej 4 km, okrąża na stałe Ziemię. Podkreślają oni jednak, że czeka ich jeszcze mnóstwo kolejnych badań, by zrozumieć, jak często Błękitna Planeta przechwytuje inne obiekty. Zdążyli jednak już wyłapać jedną korelację, która wskazuje, że takie przechwycenia są zależnie od miesiąca księżycowego. 

Więcej o:
Komentarze (20)
Ziemia do niedawna miała więcej niż jeden księżyc? Był, ale znacznie mniejszy
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 20 razy 14

  Wiadomo, że były dwa księżyce, ale Kaczyńscy zajumali ten mniejszy

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 15 razy 11

  Każde dziecko w Polsce wie, że był jeszcze jeden księżyc ale został ukradziony przez braci.

 • adoomer

  Oceniono 5 razy 3

  Ciało - rodzaj nijaki, a więc "To właśnie jedno z nich było odpowiedzialne..."
  Satelita - rodzaj męski, a więc "Ze względu na swoje rozmiary, nie świecił on jednak..."
  Asteroida - rodzaj żeński, a więc "przynajmniej jedna "miniaturowa" asteroida..."

 • ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  A co z bogiem??? Dlaczego nieustannie zsyla te apokalipsy, armagedony i ch...j mu z tego wychodzi. My Chrzescijanie czekajacy na chrystusowe rupturejestesmy bardzo zawiedzeni od 2 tys lat. Ja chce do isc prosto do nieba zywy a nie zdechly. Non stop sex with angels would be very appreciated.

 • peowca888

  Oceniono 7 razy 1

  ciekawe jak te "ksiezyce" niby kraza skoro ziemia jest plaska jak naucza szaman torunski.
  moze chodzi o ksiezy?

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  UKRADLI KSIĘŻYC!
  Wiadomo kto...

 • mgz

  Oceniono 3 razy -1

  Slyszalem, ze ziemia okresowo posiada tez wiecej niz jedno slonce. Naukowcy z NASA juz potwierdzili, ale jeszcze nie opublikowali.

 • stasi1

  Oceniono 4 razy -4

  ,,Zdaniem naukowców, w tej chwili przynajmniej jeden "miniaturowy" asteroida o średnicy nie przekraczającej 4 km"
  Ale to nic pewnego? Trochę śmiesznie ale na orbicie Słońca naukowcy odkrywają asteroidy o średnicy poniżej 1km (wśród 100tysięcy innych większych) a tu na orbicie Ziemi nie są pewni czy jest jeden trochę większy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX