W czwartek ostatnia pełnia w tym roku. Na niebie zobaczymy "Zimny Księżyc"

"Zimny Księżyc" pojawi sie na niebie 12 grudnia po południu i będzie widoczny przez całą noc. To już ostatania pełnia Księżyca w 2019 roku. Następna okazja do oglądania go w całości dopiero w 2020 roku.

Naukowcy z NASA donoszą, że na niebie niebawem pojawi się tzw. "Zimny Księżyc". To określenie ostatniej pełni naszego naturalnego satelity w danym roku kalendarzowym. Nazywana jest tak dlatego, że od tysiącleci zwiastuje nadejście zimy i długich zimnych nocy (oczywiście na północnej półkuli Ziemi).

>>> NASA wraca na Księżyc. Wspominamy księżycowe loty od radzieckiej Łuny po Apollo 17:

Zobacz wideo

Ostatnia pełnia 2019 roku już dziś

"Zimny Księżyc" nazywany też "Księżycem Długich Nocy", Księżycem "Dębowym" lub "Księżycem przed świętem Jul" będzie widoczny w tym roku (z perspektywy Ziemi) 12 grudnia. Pełnię Księżyca będziemy mogli oglądać w nocy z 12 na 13 grudnia.

Jest to faza, gdy nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Kulminacyjny moment pełni nastąpił w czwartek o godzinie 6:14 (czasu środkowoeuropejskiego), gdy w Polsce był ranek. Z tego powodu nie był widoczny z terytorium naszego kraju.

Z perspektywy Polski najbardziej rozświetlony Księżyc (oświetlone będzie 99,9 proc. jego tarczy) będziemy mogli zobaczyć 12 grudnia od godziny 15:45, gdy nastąpi wschód naszego satelity (zachód Słońca będzie o 15:23). Będzie widoczny przez niemal całą noc, bo prawie do 7:34, gdy Księżyc zajdzie za horyzont Ziemi (wschód Słońca będzie miał miejsce dwie minuty później).

Pogoda nie zapowiada się najlepiej

Ostatnia pełnia Księżyca będzie oczywiście widoczna pod warunkiem, że pozwolą na to warunki pogodowe. W Warszawie minionego wieczoru Księżyc był świetnie widoczny, jednak dzisiejszego popołudnia niebo ma być w większej części (nawet w 80-90 proc.) zachmurzone.

Niestety dość podobne warunki będą panowały niemal w całej Polsce, dlatego będziemy musieli wypatrywać momentów, kiedy Księżyc na kilka chwil wyjdzie zza chmur.

Więcej o: