NASA odkryła kolejny olbrzymi cyklon na Jowiszu. Jest dwa razy większy od Polski

NASA potwierdziła, że do grupy olbrzymich cyklonów dołączył kolejny. Jest najmniejszy z nich, ale i tak jego powierzchnia przekracza dwukrotnie powierzchnię Polski.
Zobacz wideo

Sonda Juno zlokalizowała na Jowiszu kolejny gigantyczny cyklon - donosi NASA. Dołączył on do grupy odkrytych przez sondę w 2016 roku cyklonów - dziewięciu na północy i sześciu na południu. Juno korzysta z kamer na podczerwień, które pozwoliły na dokonanie odkrycia i wykonanie zdjęć. Po ponad 20 przelotach, naukowcy zyskali pewność, że cyklony z południa tworzą zwartą formację - pięć z nich krążyło wokół centralnego, który jest z nich największy, a jego powierzchnia liczy więcej niż powierzchnia Stanów Zjednoczonych. Wydawało się, że żaden nowy cyklon nie może dołączyć do tej grupy. Jednak nowe dane zebrane z przelotów z 3 i 4 listopada, pokazały jednak, że inny wariant jest możliwy.

Jowisz ma nowy olbrzymi cyklon

Juno dostarczyła nowych danych. Na wykonanych przez sondę zdjęciach widać kolejny cyklon, który dołączył do południowej grupy. Jest on najmniejszy ze wszystkich, ale i tak ma powierzchnię większą niż Teksas, który z kolei jest dwa razy większy od Polski. Obecność tego cyklonu była zaskoczeniem dla astronomów z NASA, którzy nie przewidzieli tego zjawiska pogodowego. Jednocześnie są to dla nich nowe dane, które pozwolą lepiej zbadać działanie atmosfery gazowych olbrzymów, do których należy Jowisz. Cyklon będzie obserwowany w celu zanotowania czy urośnie.

 

Nie wiadomo ile czasu naukowcy będą mieli na zbadanie tego cyklonu. Atmosfera Jowisza jest bardzo niestabilna i pogoda zmienia się bardzo często, ale jednocześnie niektóre zjawiska pogodowe mogą się na niej utrzymywać setki lat. Doskonałym przykładem jest Wielka Czerwona Plama, czyli antycyklon, który na powierzchni planety jest od co najmniej 355 lat. Jest na tyle duży, że można obserwować go z Ziemi przy użyciu amatorskich lunet. 

embed
Więcej o: