Grenlandia. Naukowcy odkryli, że pod lodami może płynąć tzw. "ciemna rzeka"

Głęboko pod zamarzniętą pokrywą lodową Grenlandii rozciągają się kilometry skalnego podłoża. W dolinie naukowcy odkryli mającą nawet 1600 kilometrów "ciemną rzekę".
Zobacz wideo

Jak podaje portal livescience.com, naukowcy z uniwersytetów w Hokkaido i Oslo, na podstawie przeprowadzonych symulacji, znaleźli tzw. "ciemną rzekę", która ma przepływać pod lodem Grenlandii. Najprawdopodobniej transportuje ona galony wody z części centralnej wyspy do jej północnego wybrzeża. Wszystko to dzieje się bez dostępu światła słonecznego.

Grenlandia. Rzeka może mieć ponad 1600 km 

Christopher Chambers z Uniwersytetu Hokkaido powiedział, że naukowcy chcą potwierdzić istnienie rzeki przy pomocy radaru. Według wstępnych obliczeń i symulacji "ciemna rzeka" Grenlandii może mieć ponad 1600 kilometrów długości oraz znajdować się około 300-500 metrów pod powierzchnią lodu.

Naukowcy nie ustalili jeszcze, jak silny może być przepływ wody. Według nich może zależeć to od pory roku. W zimie, gdy lód jest bardziej zbity, rzeka najprawdopodobniej jest niewielkim strumieniem. Podczas wiosennych roztopów jej nurt może jednak przybierać na sile.

Istnienie rzeki pod pokrywą lodową Grenlandii ma zostać potwierdzone dzięki operacji IceBridge. Podczas niej należące do NASA samoloty wyposażone w radary skanują powierzchnię różnych lądów - Alaski, Antarktydy czy Arktyki. Na podstawie takich zdjęć możliwe jest określenie m.in. głębokości lodu, przepływu rzek oraz określenia wszystkich zmian, jakie zachodzą w pokrywie lodowej. Póki co w ten sposób potwierdzono, że pod lodami Grenlandii znajduje się subglacjalny kanion. To najprawdopodobniej nim ma płynąć "ciemna rzeka".

Więcej o: