NASA zwodowała do rzeki pierwszy stopień rakiety księżycowej. Przy akompaniamencie orkiestry

NASA ukończyło pierwszą stopień rakiety, która poleci na Księżyc w ramach programu misji księżycowych Artemis. Rakietę zwodowano do rzeki Mississippi, w celu dostarczenia jej na miejsce pierwszych testów, a wydarzeniu towarzyszyła... orkiestra.
Zobacz wideo

NASA zakończyła pracę nad pierwszym stopniem rakiety Space Launch System (SLS), która zostanie wykorzystania w programie Artemis. Jest to program lądowania na Księżycu, wedle założeń którego, pierwsza kobieta i kolejny mężczyzna mają postawić nogę na Srebrnym Globie już w 2024 roku. W misje zaangażowane są także komercyjne przedsiębiorstwa, jak Boeing, Blue Origin czy SpaceX. W zeszłym roku ukończono budowę kapsuły Orion, którą w przestrzeń kosmiczną ma wynieść właśnie SLS. Zanim to jednak nastąpi, potrzebne są kilkuetapowe testy, które zaczną się już wkrótce. 

NASA chce wykorzystać rakietę SLS do misji na Księżyc oraz Marsa

SLS zostało tak zaprojektowane, by możliwy był jej dalszy rozwój. Dzięki temu rakieta może zostać w przyszłości zmodyfikowana tak, by była używana do kolejnych misji kosmicznych, m.in. w podróży na Marsa. Zbudowano ją tak, by mogła dostarczać astronautom maksymalnie dużo zasobów. Jim Morhard, zastępca dyrektora NASA uważa, że misja Artemis jest "narodowym skarbem" Amerykanów. 

Rakieta najpierw musi zostać dostarczona do głównej bazy NASA, gdzie zostaną przeprowadzone testy z jej udziałem. Dotrze tam drogą rzeczną, tak samo jak rakiety programu Apollo w latach 60. i 70. XX wieku. Rakieta została zwodowana do Mississippi na barkę Pegasus przy akompaniamencie orkiestry którą dobrze słychać na nagraniu.

 

To największy element, jaki NASA kiedykolwiek zbudowała w swojej fabryce w Luizjanie. Niedawno NASA przeprowadzała też testy wytrzymałościowe olbrzymiego zbiornika paliwa do SLS, które poszły lepiej niż się spodziewano. 

Więcej o:
Komentarze (31)
NASA zwodowała do rzeki pierwszy stopień rakiety księżycowej. Przy akompaniamencie orkiestry
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 11 razy 9

  Robi wrażenie, oby wszystko przebiegło pomyślnie tak jak zaplanowano.

 • matamzimu

  Oceniono 8 razy 4

  zdecydowanie. po wrzuceniu w coś 30mld usd można to coś nazwać skarbem. jako pirat nie pogardziłbym.

 • kzet69

  Oceniono 5 razy 1

  Przypuszczam że to ostatni tak dramatycznie kosztowny projekt NASA, przyszłość będzie należała do prywatnych firm, ale powodzeni i... zostawcie ten Księżyc i Marsa Chińczykom i Muskom zrealizujcie załogowy lot na Tytana...

 • calber

  Oceniono 5 razy 1

  Gimbus, a jak myślisz - po co ta barka skoro rakietę zwodowano?

 • kuwakaztanowa

  0

  Redaktorze/tłumaczu : rakiety nie zwodowano tylko przetransportowano na barkę !!! Litości ....

 • steven1968

  Oceniono 2 razy -2

  Coraz bardziej zastanawiającą jest zagadka , czy kilkadziesiąt lat temu JANKESI wylądowali na księżycu ! Gdzie podziała się tamta rakieta , tamte elementy statku kosmicznego ! Po tylu latach coś podobnego ! To lądowanie , które oglądałem przed wielu laty , to mistyfikacja w której jankesi są od zawsze mistrzami ! Nad takimi oszustwami pracują setki programistów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX