NASA zaskoczona. Odkryto zaćmienia starożytnej Gwiazdy Polarnej

Bartłomiej Pawlak
Dawna Gwiazda Polarna, znana wielu starożytnym cywilizacjom Alfa Draconis, przechodzi zaćmienia - odkryła NASA. Agencja jest zaskoczona, bo gwiazda jest znana od tysięcy lat i została już skrupulatnie przebadana.

Alfa Draconis (lub inaczej Thuban) znajduje się w Gwiazdozbiorze Smoka, 270 lat świetnych od Słońca i jest czwartą najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji (pomimo "alfa" w nazwie). W przeszłości była znana wielu starożytnym cywilizacjom, m.in. Egipcjanom, ze względu na swoje położenie na nieboskłonie. 

Ok. 4700 lat temu znajdowała się najbliżej bieguna niebieskiego, co oznacza, że nosiła miano Gwiazdy Polarnej (dziś jest nią Alfa Ursae Minoris, zwana Polaris). Jako jedyna (niemal) nie odbywała więc pozornej wędrówki na niebie i znajdowała się na nim zarówno w dzień, jak i w nocy (jest tak zresztą w dalszym ciągu, jednak dziś Alfa Draconis zakreśla spory krąg na nieboskłonie).

Dawna Gwiazda Polarna przechodzi zaćmienia

Naukowcy z NASA podczas 235. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Honolulu (Hawaje) poinformowali o nowym odkryciu dotyczącym gwiazdy. Udało im się zauważyć jej regularne zaćmienia.

Alfa Draconis to bowiem gwiazda spektroskopowo podwójna, czyli układ składający się z dwóch gwiazd obiegających wspólny środek masy w tak małej odległości od siebie, że nie da się rozdzielić części składowych nawet przy pomocy najlepszych teleskopów. Naukowcy oczywiście wiedzieli o istnieniu towarzysza, bo korzystając ze znajomości efektu Dopplera przeanalizowali przesunięcie widma gwiazd (więcej o efekcie Dopplera pisałem w tym tekście). 

Teraz naukowcy wyliczyli, że oba składniki układu znajdują się w jednej płaszczyźnie względem Ziemi. Oznacza to, że moglibyśmy zaobserwować (gdybyśmy mieli teleskop o odpowiedniej zdolności rozdzielczej) jak jedna z gwiazd zasłania drugą. NASA pokazała ten proces na wizualizacji w formie wideo:

Zobacz wideo

Co ciekawe, pierwsze mówiące o tym przesłanki pojawiły się już w 2004 roku. Zaobserwowano wtedy nieznaczne zmiany jasności gwiazdy, które mogły oznaczać, że jeden ze składników gwiazdy chowa się za drugim. NASA odkryła to jednak dopiero przy pomocy wystrzelonego w 2018 roku teleskopu kosmicznego Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Alfa Draconis to niezwykle ciasny układ

Optycznie nie jesteśmy w stanie zaobserwować, że dawna Gwiazda Polarna to układ podwójny, bo obie gwiazdy znajdują się niezwykle blisko siebie - według wcześniejszych wyliczeń, tylko 61 milionów kilometrów, czyli nieco więcej, niż dzieli Słońce i Merkurego. Okres orbitalny wynosi z kolei 51,4 dni ziemskiego.

Jedna z gwiazd jest 4,3 razy większa od Słońca i ma temperaturę powierzchni ok. 9700 stopni Celsjusza (70 proc. większą niż nasza gwiazda). Druga jest mniejsza - pięciokrotnie ciemniejsza, ma prawdopodobnie o połowę mniejszą średnicę i jest tylko 40 proc. gorętsza od Słońca.

Więcej o:
Komentarze (18)
NASA zaskoczona. Starożytna Gwiazda Polarna przechodzi zaćmienia
Zaloguj się
 • premier_scretyna

  Oceniono 3 razy -3

  Może ktoś wam kiedyś wytłumaczy jak wielką bzdurą jest określenie, iż jedna gwiazda jest gorętsza od drugiej o "70 procent" albo "40 procent", chociaż wątpię żebyście to kiedykolwiek zrozumieli.

 • a_usher

  Oceniono 9 razy -3

  No tak. Gwiazda poszła na badanie do ginekologa i okazało się, że ma okres.

 • mer-llink

  Oceniono 15 razy -5

  Pan Pawlak Bartłomiej przekwalifikował się na wróżkę?
  Bo pisze: "W przyszłości była znana wielu starożytnym cywilizacjom, m.in. Egipcjanom..."

  A i celuje w przełomowych odkryciach: " Jako jedyna (niemal) [gwiazda] nie odbywała więc pozornej wędrówki na niebie i znajdowała się na nim zarówno w dzień, jak i w nocy...".
  Dotąd głupi astronomowie uważali, że wszystkie gwiazdy pozostają na firmamencie... Bez względu na porę dnia... I że być może nieprawdą jest, że na dzień się dematerializują, a odtwarzają się dopiero po zmierzchu... Podobnie jak chmury nie powodują dematerializacji gwiazd, a tylko je zasłaniają... Ale co oni tam wiedzieli... Bo czymże są prości astronomowie wobec pana Pawlaka Bartłomieja?

 • marcin1948

  Oceniono 10 razy -10

  "NASA zaskoczona. Odkryto zaćmienia starożytnej Gwiazdy Polarnej."

  Ja też zaskoczony tylko czerscy nie.
  Wszak każda gwiazda jest starsza niż starożytność,przeca nie powstały w średniowieczu ....deb.le.

 • ansuz_odyn

  Oceniono 26 razy -22

  !UWAGA!!!
  (wyłączyli tam komentarze, wiec ostrzegam Was tutaj)

  Gazeta Żydowska na pierwszej stronie kolejny raz reklamuje zbiórkę na leczenie dziecka, która może okazać się przekrętem!!!

  ABSOLUTNIE NIE NAMAWIAM DO OLEWANIA ZBIÓREK, ALE...

  ...ale Gazeta Żydowska jest niewiarygodna, wiec sami dokładnie sprawdźcie, dla kogo dajecie pieniądze, na jaki cel i czy ktokolwiek kontroluje tę zbiórkę, czy kolejny raz pieniądze nie zostaną zdefraudowane na zachcianki naciągaczy. Nie wierzcie bezrefleksyjnie lewackim mediom i tym od PIS- -dzielców, to są patologiczni kłamcy!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX