W Holandii powstała prototypowa farma tlenowa. Wykorzystuje "księżycową glebę"

Europejska Agencja Kosmiczna chce produkować na Księżycu tlen z tamtejszej gleby. Żeby przetestować rozwiązanie, w Holandii powstała prototypowa farma tlenowa. Docelowo taka sama placówka ma pojawić się na Srebrnym Globie.

Tlen jest potrzebny oczywiście do oddychania, ale będzie także konieczny przy produkcji paliwa rakietowego. Projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej zakłada pozyskiwanie go z księżycowego regolitu.

Farma tlenowa w Holandii

Jest to luźna, zwietrzała skala, która utworzyła się na powierzchni Księżyca pod wpływem długotrwałych procesów fizycznych i chemicznych. W składzie regolitu znajduje się aż 40 do nawet 50 proc. tlenu. Wydobycie go jest możliwe przez elektrolizę stopionych soli.

>>>O regolicie opowiadał nam "kosmiczny górnik". Gordon Wasilewski: Z „księżycowego pyłu” można budować infrastrukturę na satelicie Ziemi"

Zobacz wideo

ESA testuje już ten proces w fabryce w holenderskim Noordwijk. Z oczywistych względów zamiast regolitu używany jest symulujący go materiał, który umieszczany jest w metalowym pojemniku. Naukowcy dodają do materiału stopiony chlorek sodu i podgrzewają do 950 stopni Celsjusza. W ten sposób możliwe jest wydobycie ze skały tlenu, ale jest to jeszcze proces, który wymaga udoskonalenia. W tym celu powstała "pilotażowa fabryka", skonstruowana tak, by docelowo mogła pracować i produkować tlen na powierzchni Księżyca. 

NASA wraca na Księżyc

Plany podboju kosmosu stają się coraz realniejsze. W 2024 rok NASA i ESA, we współpracy z prywatnymi podmiotami, planują wylądować na Księżycu. Program Artemis to jednak dopiero początek. Tym razem chodzi już nie tylko o samo lądowanie na Srebrnym Globie, ale skolonizowanie go i zbudowanie tam m.in. portu kosmicznego, który służyłby za bazę wypadową.

Jeszcze bardziej ambitne plany ma nikt inny, jak Elon Musk. Miliarder planuje już kolonizację Marsa i bynajmniej jego plany nie brzmią jak mrzonki z książki science-ficton. Kolonizacje kosmosu wymaga jednak opracowania mnóstwa różnych technologii, które uczynią przestrzeń kosmiczną przyjazną życiu. Jednym z kluczowych składników jest na pewno tlen. Europejska Agencja Kosmiczna ma pomysł skąd wziąć go na Księżycu.

Więcej o: