Pełnia Księżyca już dzisiaj. Śnieżny Księżyc to czwarta największa pełnia w 2020 r. Czy to Superksiężyc?

Już dzisiaj w nocy będzie miała miejsca pełnia Księżyca. W lutym nosi nazwę Śnieżny Księżyc. W tym roku będzie to czwarty największy Księżyc w tym roku.
Zobacz wideo

Każda pełnia Księżyca ma swoją popularną nazwę. Określenie najbliższej - Śnieżny Księżyc - pochodzi od rdzennych Amerykanów i odnosi się do obfitych opadów śniegu, które zazwyczaj miały miejsce w tym miesiącu.

Śnieżny Księżyc to jedna z największych pełni w tym roku

Pełnie Księżyca różnią się od siebie parametrami. Raz w roku, czasem częściej, można mówić o zjawisku Superksiężyca. Wtedy nasz naturalny satelita znajduje się na tyle blisko Ziemi, że jest jaśniejszy o 1/3 niż zazwyczaj i wydaje się być większy o kilkanaście procent. Dzisiejsza pełnia nie będzie jednak Superksiężycem, bo nie spełnia wszystkich kryteriów. W tym roku takie zjawisko będzie można obserwować dwukrotnie: 9 marca i 8 kwietnia. Niektórzy jednak twierdzą, że ze względu na wielkość, dzisiejsza i majowa pełnia także mogą być określane mianem Superksiężyca.

Śnieżny Księżyc będzie czwartą największą pełnią Księżyca w tym roku. Księżyc najjaśniejszy będzie pomiędzy godziną 7:30 a 8:30. Zjawisko najlepiej oglądać poza miastem, na terenach wolnych od sztucznego światła.

>>> Zobacz też: NASA zwodowała do rzeki pierwszy stopień rakiety księżycowej. Przy akompaniamencie orkiestry

Więcej o: