Naukowcy odbierają regularny sygnał radiowy z kosmosu. Pojawia się w 16-dniowym cyklu

Astronomowie odbierają intrygujący radiowy sygnał z kosmosu. Spośród innych tego rodzaju sygnałów, wyróżnia go względna regularność. Jego badanie zostało już wykonane, ale nie zostało zweryfikowanie, więc wciąż czeka na oficjalną publikację.
Zobacz wideo

Poszukiwanie życia w kosmosie, jest jedną z najbardziej zajmujących naukowców rzeczy. Szukamy we Wszechświecie jakiegokolwiek znaku życia, choćby w formie bakterii. Brytyjska profesorka Monica Grady twierdzi, że złożone formy życia mogą znajdować się nawet w Układzie Słonecznym. Jej zdaniem, pod pokrywą lodową Europy, satelity Jowisza, może istnieć życie o podobnym poziomie rozwoju intelektualnego, co nasze ośmiornice. Naukowcy szukają także oznak form życia, które są rozwinięte na tyle, by się z nami świadomie komunikować. Być może właśnie udało się zdobyć dowód na istnienie takiej cywilizacji. 

Obca cywilizacja wysyła regularny sygnał radiowy? Badania czekają na weryfikację

Jak podają zagraniczne media, m.in. Newsweek i Independent, astronomowie odbierają krótki sygnał radiowy (FRB). Pojawia się on w 16-dniowym cyklu i trwa kilka milisekund. Pochodzi on spoza naszej galaktyki i jego źródło znajduje się około 500 mln lat świetlnych od Ziemi. Co ciekawe, jak do tej pory naukowcy zarejestrowali ponad 100 podobnych sygnałów, jednak pochodzenie ich jest nieznane. Najnowszy wyróżnia jednak regularność, a odkrył go zespół naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którym kieruj Dongzi Li. Badanie znajduje się w serwisie arXiv.org, gdzie trafiają prace jeszcze nie zweryfikowane i czekające na publikację w naukowym periodyku.

Źródło sygnału nadaje kilka sygnałów w ciągu czterech dni. Następnie jest 12-dniowa przerwa i sygnał jest nadawany ponownie. Badanie sygnałów z okresu 09.2018-10.2019 pokazuje, że zdarzają się cykle, gdy sygnał się nie pojawia. Regularność jest niespotykana przy takich sygnałach, ale naukowcy nie dopatrują się w tym wiadomości od obcej cywilizacji, podejrzewają, że sygnał może mieć związek z czarną dziurą. 

Więcej o: