Olbrzymia asteroida zmierza ku Ziemi. Mogłaby wywołać zimę nuklearną. Minie nas w sobotę

Już w sobotę Ziemię minie olbrzymia asteroida - podaje NASA. Gdyby uderzyła w naszą planetę, spowodowałaby zimę nuklearną i masowe wymieranie gatunków.

Jak podaje International Business Times, według danych NASA, już w sobotę Ziemię minie olbrzymia asteroida. Najbliżej naszej planety znajdzie się około 12:05 czasu Polskiego 15 lutego 2020 roku. Obiekt ma 990 metrów średnicy. Gdyby asteroida tej wielkości uderzyła w Ziemię, oprócz bezpośrednich efektów, wywołałaby zimę nuklearną i masowe wymieranie gatunków. Asteroida 163373 (2002 PZ39) porusza się z prędkością 54 tys. kilometrów na godzinę i przez NASA została sklasyfikowana jako tzw. obiekt bliski Ziemi. 

>>> Zobacz też: Einstein znów miał rację. Po 100 latach potwierdzono efekt "wleczenia czasoptrzestrzeni" 

Olbrzymia asteroida minie blisko Ziemię

Asteroida 163373 (2002 PZ39) jest obserwowana przez CNEOS (Nasa’s Center for Near-Earth Object Studies), czyli zespół NASA odpowiedzialny za obserwację Obiektów Bliskich Ziemi. Jako takie Amerykańska Agencja Kosmiczna klasyfikuje wszystkie obiekty kosmiczne, które znajdują się w odległości 1,3 jednostki astronomicznej od Słońca i w promieniu 50 mln km od ziemskiej orbity. Asteroida, które minie Ziemię w sobotę koło południa bez problemu spełnia te standardy. Znajdzie się w odległości 0.03860 jednostki astronomicznej od Ziemie, czyli "zaledwie" 3,6 mln kilometrów od Błękitnej Planety. Jak podaje brytyjskie Metro, jest to odległość piętnaście razy większa, niż do Księżyca.

Choć obecnie asteroida nie jest zagrożeniem, to NASA monitoruje wszystkie takie obiekty i pracuje nad planem usunięcia zagrożenia z ich strony. Do 2024 Amerykańska Agencja Kosmiczna umieści na orbicie teleskop, który będzie wychwytywał asteroidy. 

Zobacz wideo