Nowe święto dzisiaj po raz pierwszy. 19 lutego celebrujemy Dzień Nauki Polskiej

Na początku lutego Andrzej Duda podpisał ustawę o nowym święcie. Dzisiaj 19 lutego po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce jest 81,5 tys. naukowców.
Zobacz wideo >>> Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

4 lutego 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiając nowe święto, Dzień Nauki Polskiej. Zdecydowano, że będzie ono obchodzone 19 lutego każdego roku, w dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Święto ma uczcić dokonania rodzimych naukowców oraz inspirować kolejne pokolenie do brania przykładu z ich dokonań.

Uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji

- czytamy w preambule uzasadniającej ustanowienie Dnia Nauki Polskiej. Ustawę złożyła grupa 26 posłów PiS. Dziś po raz pierwszy obchodzimy nowe święto. Z tej okazji resort nauki przedstawił dane dotyczące naukowców Polsce i organizuje Galę Nauki Polskiej.

Świętujemy Dzień Nauki Polskiej, a liczba naukowców w Polsce spada

Portal Nauka w Polsce podaje, że według najświeższych danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za 2018 rok, w Polsce jest 81,5 tys. pracujących naukowców. To aż 6,5 tys mniej niż w 2016 roku, gdy było ich 88 tysięcy. 

Najwybitniejsi z nich zostaną uhonorowani podczas dzisiejszej Gali Nauki Polskiej, które organizowana jest w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Zostaną rozdane Nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Premier przyzna 45 nagród za wybitne rozprawy doktorskie, habilitacje i osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Z kolei minister nauki rozdzieli 88 nagród w pięciu kategoriach: za osiągnięcia naukowe, wdrożeniowe, organizacyjne, dydaktyczne i te najważniejsze za całokształt działalności naukowej. Nagrody otrzymają zarówno naukowcy indywidualnie, jak i całe zespoły badawcze. 

Więcej o: