NASA pokazała nagranie z ciemnej trony Księżyca w rozdzielczości 4K. Widok z Apollo 13

NASA stworzyła wideo, na którym widać ciemną stronę Księżyca w rozdzielczości 4K. Odtworzono widok z misji Apollo, która niedługo będzie obchodziła okrągłą rocznicę.

W kwietniu minie 50 lat od misji Apollo 13, której uczestnicy mieli wylądować na Księżycu. Do tego jednak nie doszło, ze względu na eksplozję zbiornika z tlenem. Misję awaryjnie przerwano, ale należało jeszcze ściągnąć astronautów na Ziemię. Plan zakładał użycie silnika i zawrócenie o 180°, ale statek kosmiczny był zbyt blisko Księżyca i wszedł w jego grawitacyjną sferę wpływu, co uniemożliwiło użycie uszkodzonych silników do powrotu. Zdecydowano się więc wykorzystać grawitację Srebrnego Globu do zmiany kierunku, co sprawiło, że astronauci okrążyli naszego naturalnego satelitę i widzieli jego odwrotną stronę, niesłusznie nazywaną "ciemną stroną Księżyca". Na temat tych wydarzeń powstał film "Apollo 13", a w okrągłą rocznicę tego wydarzenia swoje wideo stworzyła NASA.

>>> Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Zobacz wideo

NASA pokazało niewidoczną stronę Księżyca w 4K. Taki widok mieli astronauci z Apollo 13

NASA dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter zebrała dane, które pozwoliły dzięki technikom cyfrowym odtworzenie niewidocznej strony Księżyca. Jest ona tak samo jasna, jak ta skierowana w naszą stronę, mimo że powszechnie nazywa się "ciemną stroną Księżyca". Jej powierzchnie można zobaczyć na wideo w rozdzielczości 4K, które opublikowała NASA.

 

Wideo przedstawia Księżyc pod różnymi kątami. Widać na nim także Słońce oraz wyłaniającą się po okrążeniu Srebrnego Globu Ziemię. Wideo kończy się w momencie, w którym członkowie Misji Apollo 13 odzyskali kontakt radiowy z Ziemią. NASA dodaje, że prędkość wideo została przyśpieszona, ze względu na oszczędność czasu, więc nie jest to widok w czasie rzeczywistym, jaki mieli astronauci.

Więcej o: