NASA pokazała nagranie z ciemnej trony Księżyca w rozdzielczości 4K. Widok z Apollo 13

NASA stworzyła wideo, na którym widać ciemną stronę Księżyca w rozdzielczości 4K. Odtworzono widok z misji Apollo, która niedługo będzie obchodziła okrągłą rocznicę.

W kwietniu minie 50 lat od misji Apollo 13, której uczestnicy mieli wylądować na Księżycu. Do tego jednak nie doszło, ze względu na eksplozję zbiornika z tlenem. Misję awaryjnie przerwano, ale należało jeszcze ściągnąć astronautów na Ziemię. Plan zakładał użycie silnika i zawrócenie o 180°, ale statek kosmiczny był zbyt blisko Księżyca i wszedł w jego grawitacyjną sferę wpływu, co uniemożliwiło użycie uszkodzonych silników do powrotu. Zdecydowano się więc wykorzystać grawitację Srebrnego Globu do zmiany kierunku, co sprawiło, że astronauci okrążyli naszego naturalnego satelitę i widzieli jego odwrotną stronę, niesłusznie nazywaną "ciemną stroną Księżyca". Na temat tych wydarzeń powstał film "Apollo 13", a w okrągłą rocznicę tego wydarzenia swoje wideo stworzyła NASA.

>>> Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Zobacz wideo

NASA pokazało niewidoczną stronę Księżyca w 4K. Taki widok mieli astronauci z Apollo 13

NASA dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter zebrała dane, które pozwoliły dzięki technikom cyfrowym odtworzenie niewidocznej strony Księżyca. Jest ona tak samo jasna, jak ta skierowana w naszą stronę, mimo że powszechnie nazywa się "ciemną stroną Księżyca". Jej powierzchnie można zobaczyć na wideo w rozdzielczości 4K, które opublikowała NASA.

 

Wideo przedstawia Księżyc pod różnymi kątami. Widać na nim także Słońce oraz wyłaniającą się po okrążeniu Srebrnego Globu Ziemię. Wideo kończy się w momencie, w którym członkowie Misji Apollo 13 odzyskali kontakt radiowy z Ziemią. NASA dodaje, że prędkość wideo została przyśpieszona, ze względu na oszczędność czasu, więc nie jest to widok w czasie rzeczywistym, jaki mieli astronauci.

Więcej o:
Komentarze (20)
NASA pokazała nagranie z ciemnej trony Księżyca w rozdzielczości 4K. Widok z Apollo 13
Zaloguj się
 • mercx

  Oceniono 11 razy 5

  nagranie nie pokazuje ciemnej strony Księżyca tylko stronę której nie widać z Ziemi

 • karolhenryk

  Oceniono 2 razy 2

  "Plan zakładał użycie silnika i zawrócenie o 180°, ale statek kosmiczny był zbyt blisko Księżyca i wszedł w jego sferę grawitacyjną."
  Ja rozumiem, że gdy ma się tylko szczątkowe informacje, to dorabia się resztę, aby jakoś to brzmiało, ale mimo wszystko powinno się choć trochę zaznajomić z tematem.
  Głównym problemem po wypadku była ograniczona ilość energii po zniszczeniu zbiorników z tlenem, nie pozwalająca na powrót na Ziemię wyłącznie własnymi siłami. Dlatego zdecydowano się wykorzystać siły grawitacyjne Księżyca, aby to one skierowały statek kosmiczny w kierunku Ziemi.
  Czyli dokładnie na odwrót niż napisaliście. Nie było planu użycia silnika do zawrócenia o 180 stopni. A wejście w grawitację Księżyca było właśnie planem powrotu, a nie czymś przeszkadzającym w powrocie.

 • kris.p.p.p.p.p

  0

  Ale fejk. Przcież Ziemia jest płaska ;-)

 • klm747

  Oceniono 8 razy 0

  przygłupiasty gimbusie KaK - to "nagranie", to tylko animacja komputerowa!

 • stach_79

  Oceniono 4 razy 0

  Widać ciężko go trafić, ale trafiany jest... a Ziemię trafić łatwiej. Sporo świeżych kraterów. Ciekawe kiedy Nas trafi?

 • tomasz_problem

  Oceniono 8 razy -4

  "wyłaniającą się po okrążeniu Srebrnego Globu Ziemię"...
  ja pier... grubo! no to mamy nowego Kopernika...

 • ruski_serwer

  Oceniono 17 razy -7

  1) Księżyc nie ma ciemnej strony.
  2) Co to jest "sfera grawitacyjna" Księżyca?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX