Naukowcy odkryli pierwsze zwierzę, które nie potrzebuje tlenu. To zmieni naszą definicję życia

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela odkryli pasożyta, który nie potrzebuje tlenu do życia i wytwarzania energii. To pierwsze takie zwierzę. Jego odkrycie może zmienić naszą definicję życia.

Czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" opublikowało badanie, w którym opisany został nowy gatunek zwierzęcia - Henneguya salminicola. To pasożyt, który żyje w komórkach łososia, stąd jego nazwa - podaje Live Science. Opisali go naukowcy z izraelskich School of Zoology Tel Aviv University i Steinhardt Museum of Natural History we współpracy z badaczami z University of Kansas i Oregon State University z USA. Organizm ten jest wyjątkowy, ponieważ jest pierwszym gatunkiem zwierzęcia, który nie potrzebuje tlenu do wytwarzania energii. Nauka zna inne takie stworzenia, m.in. ameby czy grzyby, ale są to organizmy jednokomórkowe. Natomiast Henneguya salminicola to zwierzę, które ma zazwyczaj około 10 komórek.

>>> Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata

Zobacz wideo

Odkryto pierwsze zwierzę, które nie potrzebuje tlenu. To może zmienić naszą definicję życia

Nowy gatunek został odkryty przez przypadek. Naukowcy badali genom pasożyta i odkryli, że nie ma on mitochondrialnego DNA. To oznacza brak mitochondrium, które w organizmach żywych jest odpowiedzialne za produkcję energii z tlenu. Stephen Atkinson z Uniwersytetu Oregonu, powiedział, że zwierzęta do oddychania potrzebują tlenu, zatem nowe odkrycie może zmienić naszą definicję życia - donosi CNN. Zamiast pochłaniania tlenu Henneguya salminicola kradnie z komórek łososia gotowe składniki odżywcze. Nie wiadomo jednak co dokładnie zastępuje mu tlen.

Henneguya salminicolaHenneguya salminicola fot. Stephen Douglas Atkinson - Oregon State University

Zwierzę przeszło odwrotną ewolucję, do tej którą dotąd obserwowaliśmy. Pasożyt pozbył się genomu mitochondrialnego, oszczędzając energię na kopiowaniu genów do rzeczy, których już nie potrzebuje. Zespól Atkinsona oczekuje, że w przyszłości odkryte zostanie więcej organizmów wielokomórkowych, które mogą żyć bez tlenu. 

Więcej o:
Komentarze (52)
Naukowcy odkryli pierwsze zwierzę, które nie potrzebuje tlenu. To zmieni naszą definicję życia
Zaloguj się
 • plyn_lugola

  Oceniono 24 razy 24

  Mitochondrium nie produkuje energii z tlenu... Tlen jest im potrzebny do procesu utleniania energetycznych związków w cyklu Krebsa.

 • metaxo

  Oceniono 44 razy 18

  Znacznie ciekawszym odkryciem będzie ksiądz, który nie będzie potrzebował kasy wyciskanej z baranków bożych.

 • grundol1

  Oceniono 17 razy 17

  "zwierzęta do oddychania potrzebują tlenu, zatem nowe odkrycie może zmienić naszą definicję życia"

  Jak już to zmienić definicję zwierzęcia bo przecież życie nie potrzebujące tlenu znane jest od dawna.

 • freud1

  Oceniono 18 razy 16

  Do zycia potrzebna jest energia, nie tlen. I przekonamy sie o tym na Europie, Calisto, Ganymedzie, Tytanie, Tytanii, Trytonie, Oberanii etc. A bodaj i na Marsie, a byc moze takze w atmosferze Wenus.

 • sabaton128

  Oceniono 16 razy 14

  No i na czym mialaby polegać ta nowa definicja życia?
  Autorowi cos tam gdzies dzwonilo, ale nie wiedzial w jakim kościele. Siadaj, pała.

 • koment22

  Oceniono 11 razy 9

  Pasożyt żyjący bez tlenu ? Bez aluzji do bunkru na Żoliborzu proszę :)

 • alt-stettin

  Oceniono 11 razy 7

  Też mi rewelacja. W Polsce od kilkudziesięciu lat żyją kręgowce, które nie potrzebują do życia kręgosłupa. Główne skupiska występują na Nowogrodzkiej i na Żoliborzu.

 • miaukota

  Oceniono 7 razy 5

  Gdy już zeźre wszystkie łososie niech przerzuci się na konsumpcję polskich polityków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX