Każda pełnia Księżyca nosi swoją nazwę. W marcu mówimy o Księżycu Robaków, ponieważ w tym okresie budzą się po zimie dżdżownice. Rdzenni amerykanie w północnych i wschodnich Stanach Zjednoczonych obserwując wychodzące z ziemi robaki, zdecydowali się nadać pochodzącą od nich nazwę pełni w marcu. Innymi nazwami pełni w marcu jest Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci czy Skrzypiąca Pełnia (od śniegu), a także Klonowa i Sokowa Pełnia, od soku klonowego, który pozyskuje się do wytwarzania syropu. W tym okresie aktywniejsze zaczynają być też ptaki, jako że jest łatwiej o pożywienie. Dlatego też Księżyc Robaków jest zapowiedzą nadchodzącej wiosny. W tym roku jest to największa pełnia ze wszystkich.
Księżyc Robaków najjaśniej na nieboskłonie rozbłyśnie dzisiaj, 9 marca. Księżyc jest już dobrze widoczny od niedzieli, a taki stan potrwa do wtorkowej nocy. Ponadto warunki pogodowe mają dzisiaj wyjątkowo sprzyjać obserwacji nieba. Jest to też tzw. superksiężyc, co oznacza że nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi. W trakcie tego zjawiska jest on o 30 proc. jaśniejszy i wydaje się by o 14 proc. większy niż zazwyczaj. Księżyc Robaków ma być największą pełnią w 2020 roku.
Supeksiężyc będzie można zaobserwować w tym roku jeszcze dwa razy. Stanie się to 8 kwietnia oraz 7 maja. W 2020 będziecie mieć także możliwość, by zaobserwować jeszcze trzy z czterech zaćmień Księżyca. Pierwsze mogliśmy podziwiać w styczniu, kolejne będzie można obserwować 5 czerwca, 5 lipca oraz 30 listopada.