Nazwiska prawie 11 milionów Ziemian polecą na Marsa. NASA właśnie przymocowała je do łazika

Bartłomiej Pawlak
NASA zebrała imona i nazwiska od blisko 11 mln chętnych osób z całego świata. Teraz umieściła je na niewielkich krzemowych chipach, które polecą w tym roku na Marsa w ramach misji Perseverance.
Zobacz wideo SLS - oto nowa wielka rakieta NASA

W maju 2019 roku NASA wystartowała z unikatową akcją "Send Your Name to Mars" (wyślij swoje imię na Marsa). Amerykańska agencja kosmiczna poprosiła ludzi z całego świata o wysłanie jej swoich imion, nazwisk i nazw krajów, z których pochodzą. Celem było stworzenie listy pierwszych Ziemian, którzy symbolicznie polecą na Marsa.

Karta pokładowa, która NASA wyśle chętnym osobomKarta pokładowa, która NASA wyśle chętnym osobom fot. NASA

Dane te NASA obiecała wysłać w 2020 roku na powierzchnię Czerwonej Planety. W zamian oferowała też stworzenie pamiątkowej karty pokładowej z tej symbolicznej podróży.

Zgłosiło się 11 milionów chętnych z całego świata

Teraz agencja podsumowała akcję. Do NASA zgłosiło się 10 932 295 osób z całego świata. Agencja zarejestrowała ich dane w bazie i "nadrukowała" za pomocą wiązki elektronów na trzech krzemowych chipach - każdy wielkości paznokcia.

Chip z nazwiskami umieszczony na łaziku NASAChip z nazwiskami umieszczony na łaziku NASA fot. NASA/JPL-Caltech

Układy te zostały zabezpieczone i przykręcone do aluminiowej płytki, na której laserowo wygrawerowano grafikę przedstawiającą Ziemię, Słońce i Marsa. Obok zapisano również liczbę "Odkrywców", którzy zgłosili się do amerykańskiej agencji kosmicznej.

Aluminiowa płytka została z kolei przymocowana do metalowej belki w tylnej części łazika, który w lipcu 2020 roku wystartuje w kierunku Marsa w ramach misji Perseverance (Wytrwałość). Lokalizację płytki wybrano w taki sposób, aby znajdowała się w zasięgu kamery łazika. Można spodziewać się, że gdy pojazd znajdzie się na Marsie, prześle pamiątkowe zdjęcie chipów z zapisanymi nazwiskami Ziemian.

Przy okazji NASA pokazała też zdjęcie gotowego łazika, który przygotowywany jest już do startu:

Chip z nazwiskami umieszczony na łaziku NASAChip z nazwiskami umieszczony na łaziku NASA fot. NASA/JPL-Caltech

Nazwiska Ziemian na Marsie już w przyszłym roku

Agencja podaje, że akcja "Send Your Name to Mars" jest nawiązaniem do słynnej Płytki Pioneera (zawierającej wizerunek kobiety i mężczyzny) wystrzelonej w kosmos w 1972 roku i złotych płyt (Voyager Golden Record) zawierających dźwięki i obrazy ziemskich kultur wysłanych w 1977 roku w ramach programu Voyager.

NASA zapewnia, że obecna sytuacja nie wpłynie na terminarz misji Perseverance. Łazik od tygodnia jest już przygotowany do startu na pokładzie rakiety Atlas V, który odbędzie się za niespełna cztery miesiące. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, łazik wyląduje w lutym 2021 roku w kraterze Jezero, niedaleko marsjańskiego równika. Jego zadaniem będzie szukanie śladów życia mikrobiologicznego, a także scharakteryzowanie klimatu i geologii Marsa.

Więcej o:
Komentarze (44)
NASA wyśle nazwiska 11 milionów Ziemian na Marsa. Przygotowano już łazik do misji Perseverance
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 6 razy 6

  - Panie majster, Ruskie w kosmos poleciały!
  - Wszystkie?
  - Nie, tylko jeden.
  - No to co mi głowę zawracasz.

  Teraz wreszcie mogą polecieć wszyscy. I to na Marsa.

 • mer-llink

  Oceniono 7 razy 5

  Cóś leniwy ten pan Pawlak Bartłomiej, bo pisze:"...W maju 2019 roku NASA wystartowała z unikatową akcją "Send Your Name to Mars" (wyślij swoje imię na Marsa). .... Celem było stworzenie listy pierwszych Ziemian, którzy symbolicznie polecą na Marsa."
  Oj leniuszku, leniuszku, a nie chciało się sprawdzić choćby na portalu NASA?
  Stoi tam napisane albowiem Panie Redaktorze, że co najmniej juz łazik Curiosity wiózł dane Ziemian na Marsa. Ponad 10 lat temu!
  Na to pan Pawlak Bartłomiej może odpowiedzieć: 10 lat temu to chodziłem ledwie do przedszkola, to skąd miałbym wiedzieć? No skąd, ludzie kochane, no skąd??

 • topjar

  Oceniono 4 razy 4

  zdziwią się po wysondowaniu jak na skale zobaczą wydrapane nożem:
  "TU BYŁEM JÓZEF TKACZUK"

 • valentin1943

  Oceniono 3 razy 3

  Podobno w pierwszej dziesiątce jest nazwisko Prezesa jako Geniusza Żoliborza.

 • pogra55

  Oceniono 2 razy 2

  No,w końcu jakiś spektakularny sukces Ziemian.Co tam zaraza i śmierć tysięcy ludzi.Najważniejsze ,że znowu polecimy na Marsa.Co prawda ,na razie symbolicznie ,ale aż 11 milionów.No i w końcu może wszyscy się na tę czerwoną planetę bez śladów życia wybierzemy ,bo tam koronowirusów nie ma .

 • artau

  Oceniono 1 raz 1

  Polski ślad na płycie Voyagera - cztery słowa, cztery !
  Do tego protekcjonalne, pełne prowincjonalnej pychy.
  Do odsłuchania na stronie NASA
  Cała historia Polski, jej dorobek i wkład cywilizacyjny bez znaczenia.
  Posłuchajcie najlepiej leżąc, bo grozi wam upadek z wygodnego fotela.

  p.s. Honoru Polski broni żyroskop utrzymujący Voyagera w odpowiedniej pozycji, zaprojektowany przez Polaka. To były lata siedemdziesiąte, a on nadal działa bezawaryjnie.
  Celowo nie podaję szczegółów i nazwiska, byście sami to poznali.

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Nazwisko naszego ukochanego prezesa jest oczywiście na pierwszym miejscu. Sam sporządził tę listę. Na chorym kolanie.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 1 raz 1

  Niech w gratisie wezmą tam kulawego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX