Zmiana czasu na letni. W nocy przestawiamy zegarki. Będziemy spali dłużej czy krócej?

W nocy z 28 marca na 29 marca przestawiamy zegarki. Tradycyjnie zrobimy to w ostatni weekend marca. W niedzielę będziemy spali o godzinę krócej.

Zmiana czasu na letni odbędzie się z 28 marca na 29 marca, czyli w nocy z soboty na niedzielę. Zegarki przestawimy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00. W związku z tym w najbliższą niedzielę będziemy spali krócej. Czas letni w Polsce potrwa przez siedem miesięcy - do końcówki października, kiedy przejdziemy na czas środkowoeuropejski, potocznie zwany zimowym.

Zobacz wideo

Krótszy sen to minus zmiany czasu z zimowego na letni, lecz jego niewątpliwą korzyścią jest to, że godzinę krócej spędzimy w izolacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Przypominamy, że pojęcie "przestawianie zegarków" ma coraz bardziej charakter metaforyczny, gdyż większość urządzeń elektronicznych czas zmieni za nas. 

Zmiana czasu na letni. Parlament Europejski miał plan

Wielu mieszkańców Unii Europejskiej liczyło na to, że nadchodząca zmiana czasu będzie ostatnią. Wszystko wskazuje jednak na to, że zegarki będziemy przestawiali jeszcze dwa razy. Zgodnie z przyjętymi przez Parlament Europejski przepisami do końca 2021 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej mają zdecydować się, czy wybierają czas letni, czy zimowy. 

Inicjatywa likwidująca cykliczne przestawianie czasu rozpoczęła się w 2018 roku od ankiety Komisji Europejskiej, w której udział wzięło 4,6 mln osób. Aż 84 proc. uznało podział czasu na letni i zimowy za zbędny, więc Parlament Europejski przygotował projekt ustawy w tej sprawie - zmiany miały wejść w życie od 2021 roku. Niestety sprawa utknęła w unijnej zamrażarce, gdyż część państw nie popiera tego pomysłu. W Polsce za likwidacją zmiany czasu zagłosowało 78 proc. ankietowanych. 

Więcej o:
Komentarze (66)
Zmiana czasu na letni. W nocy przestawiamy zegarki. Będziemy spali dłużej czy krócej?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 21 razy 19

  Cyt.: "W najbliższą niedzielę będziemy spać krócej."
  A to niby DLACZEGO mam spać o godzinę krócej? To będzie niedziela, dzień WOLNY od pracy, więc prostu zamiast budzić się o ósmej, obudzę się o dziewiątej. Tym bardziej że kościoły pozamykane, a żona jak nie obejrzy jednej części porannego programu w TVN, to przecież nie umrze.
  Natomiast wieczorem, pójdę do łózka już zgodnie z przestawionym na czas letni zegarkiem

 • mnemonista

  Oceniono 11 razy 11

  "W niedzielę będziemy spali o godzinę krócej."
  Tylko WAM współczuć. Ja będę tyle co zwykle.
  Lepiej napiszcie, czy w niedzielę sklepy będą otwarte.

 • kamster

  Oceniono 9 razy 9

  Ja będę spał tyle samo

 • c.t.k

  Oceniono 10 razy 6

  Jeżeli odpowiednio przesunąć, to może się okazać, że liczba zakażonych, zmalała w stosunku do dnia poprzedniego co jest tak zwanym:" dobrym prognostykiem" dla PIS przed ukoronowaniem nowego Dudy

 • brutalnaprawda

  Oceniono 12 razy 6

  Przestawi za nas kaczor i świta... wprowadzając, Czas Dokonany - czyli NOCNY ! JAKO PIORYTETOWY PRZED WSZYSTKIMI INNYMI - czas lumpów i złodziei (choć pewnie ci mają więcej honoru) !!!

 • mjuhbun

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież miało nie być już zmiany czasu a jednak będzie ? Co za bzdura ! Kto to nakręca ?

 • general_suweren

  Oceniono 7 razy 5

  A sklepy? Czy jutro będą czynne? Ta niewiedza mnie ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX