Jak przetrwać izolację? Astronauci i naukowcy ze stacji polarnych podają osiem prostych rad

Są osoby, które z izolacją i odosobnieniem muszą radzić sobie zawodowo. Do takiej grupy należą m.in. astronauci czy naukowcy na stacjach polarnych. Niektórzy z nich postanowili podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem i radzą jak przetrwać ten trudny okres.

Okres izolacji społecznej może być wyjątkowo trudny dla wielu osób. Brak kontaktu z ludźmi i przyrodą, oraz rutyna i monotonia potrafią odbić się dość poważnie na psychice oraz samopoczuciu. Są jednak sposoby, żeby sobie z tym radzić. Na wielomiesięczne a czasami nawet wieloletnie odosobnienie i zamknięcie przygotowują się m.in. astronauci czy naukowcy, którzy biorą udział w misjach na stacjach polarnych. Ich praca wymaga nie tylko przetrwania w tych trudnych warunkach, ale również wytężonego wysiłku umysłowego. Dlatego też przed tego rodzaju przedsięwzięciami uczeni są różnych sposobów i technik radzenia sobie z izolacją, a także sami wypracowują własne metody.

Zobacz wideo Co obejrzeć podczas przymusowej izolacji? Mamy kilka propozycji

Jak radzić sobie z izolacją? Rad udzielają astronauci i naukowcy ze stacji polarnych

Peggy Whitson to emerytowana amerykańska astronautka, która na orbicie łącznie spędziła 665 dni. Tylko dziewięć osób przebywało w kosmosie dłużej od niej, Whitson do niedawna dzierżyła także rekord pod względem długości jednej misji na orbicie wykonanej przez kobietę, gdzie przebywała przez 289 dni. Ma więc spore doświadczenie w życiu odosobnieniu. W wywiadzie dla telewizji CBS stwierdziła, że najważniejszą rzeczą, jest efektywna komunikacja pomiędzy osobami, z którymi spędzamy czas. NASA przygotowała nawet zestaw ułatwiających to szkoleń, o których można poczytać na ich stronie.

Na łamach "NY Times" swoich rad udziela inny kosmiczny rekordzista. Scott Kelly łącznie w kosmosie spędził niemal 145 dni mniej niż Whitson, ale za to jest Amerykaninem, który odbył najdłuższą podróż orbitalną, która trwała 340 dni. Kelly radzi, by planować sobie czas. Ta rutyna, której się tak obawiamy, może być przydatna, jeśli tylko będzie odpowiednio zorganizowana. Podobne zdanie ma Beth Healey, brytyjska doktor medycyny, która brała udział w misji na Biegunie Południowym. Dodaje dla CNN, że początki - gdy mamy motywacje i plany - są proste, problem przychodzi później. Dlatego tak ważne jest ustalanie sobie celów, warto też określać termin, w którym chcemy je wykonać. 

Rady jak przetrwać izolację:

 • ustal sobie jakąś rutynę i podążaj za planem
 • ustawiaj sobie cele i szukaj nowych hobby
 • pamiętaj, by znaleźć czas na rozrywkę
 • jeśli możesz, wychodź na zewnątrz; dbaj o siebie i pozostawaj aktywny
 • pozostawaj w kontakcie z bliskimi i dbaj o nich
 • możesz prowadzić dziennik
 • słuchaj ekspertów
 • i pamiętaj, że wszyscy jesteśmy w tym razem
Więcej o:
Komentarze (46)
Jak przetrwać izolację? Astronauci i naukowcy ze stacji polarnych podają osiem prostych rad
Zaloguj się
 • 123zielona123

  Oceniono 28 razy 26

  Myślę, że dużo praktyczniejsze rady dostalibyśmy od więźniów.
  No i brakuje jednego istotnego punktu, ani kosmonauta ani baracz Arktyki nie mają problemu z czego będa żyć i czy ktoś ich nie wyrzuci ze stacji bo nie zapłacili.

 • pies_z_cheshire

  Oceniono 23 razy 19

  "jeśli możesz, wychodź na zewnątrz; dbaj o siebie i pozostawaj aktywny"

  To się niestety nie uda. Jak wiadomo, w leśnej głuszy czają się tłumy ludzi, którzy tylko czekają, żeby na mnie nakichać.

 • uzdek98

  Oceniono 17 razy 15

  "wychodź na zewnątrz" - taka rada od astronauty to prawdziwy dekalog...

 • sector23

  Oceniono 14 razy 14

  W świetle obowiązujących obecnie restrykcji, punkt mówiący o wychodzeniu na zewnątrz można legalnie zrealizować jedynie wychodząc z siebie.

 • jacekjot2

  Oceniono 15 razy 13

  Super porada astronauty na izolację: "jeżeli możesz wychodź na zewnątrz". No, przynajmniej okno otwórz....

 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 15 razy 11

  Mieszkam w dużym domu z ogrdem, jakoś daję radę. Gdy jednak myslę o ludzich mieszkających na 50 metrach z dzieckiem, to oni chyba mają mało fajnie.

 • uenostation54

  Oceniono 9 razy 9

  można zacząć pisać powieść. zaletą tej metody jest to, że można ciągnąć ją w nieskończoność :-) i jeszcze zadręczać czytaniem jej innych, co również pomoże w obnizeniu napięcia :)

 • progus

  Oceniono 9 razy 7

  Fajna ta rada od kosmonautów, "jeśli możesz, wychodź na zewnątrz". Ciekawe, ile razy im sie udało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX