W piątek na niebie niezwykłe zjawisko widoczne gołym okiem. Następne takie za osiem lat

Bartłomiej Pawlak
Natura przygotowała dla nas niezwykłe widowisko. W piątkowy wieczór nad zachodnią częścią nieba będziemy mogli zobaczyć bardzo jasną Wenus przechodzącą na tle gromady Plejady. Następna taka okazja dopiero w 2028 roku.
Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Od kilku nocy na niebie obserwować możemy m.in. przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz kilkudziesięciu satelitów Starlink wystrzelonych niedawno przez Elona Muska (to już czwarta grupa tych urządzeń). Tej nocy mamy jednak okazję zobaczyć zjawisko, jakiego nie było od ośmiu lat. I przez kolejne osiem nie będzie.

Wenus na tle gromady Plejady

Jak donosi Karol Wójcicki na fanpage'u "Z głową w gwiazdach", w piątek wieczorem Wenus przejdzie przez gromadę Plejady. To gromada otwarta grupa związanych ze sobą grawitacyjnie gwiazd leżąca w gwiazdozbiorze Byka, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na nocnym niebie. A to dlatego, że swobodnie możemy wypatrzeć ją gołym okiem i to nawet z terenów zanieczyszczonych nieco sztucznym światłem.

W nocy z piątku na sobotę Wenus znajdzie się idealnie na tle składającej się z kilkudziesięciu jasnych gwiazd gromady (otoczonej charakterystyczną niebieską mgławicą). Jest to zjawisko cykliczne, ale stosunkowo rzadkie. Ostatnim razem Wenus przeszła na tle Plejad w kwietniu 2012 roku, a następnym razem będzie to miało miejsce za kolejne 8 lat - w 2028 roku.

Wenus będzie widoczna w piątek od zachodu Słońca (w Warszawie będzie o godzinie 19:14) do ok. 23:30, kiedy schowa się za horyzont. Plejady i pobliską nam planetę będzie można zobaczyć stosunkowo nisko ponad zachodnim horyzontem.

Oba obiekty można z łatwością znaleźć na niebie. Wenus jest zdecydowanie najjaśniejszym (nie licząc Księżyca) punktem na nocnym niebie (-4,57 magnitudo) i bez problemu można zobaczyć ją,  spoglądając na zachodnią część nieboskłonu. Jej położenie możemy podejrzeć np. z poziomu programu Stellarium.

Wenus przejdzie na tle gromady PlejadyWenus przejdzie na tle gromady Plejady fot. zrzut ekranu z programu Stellarium

Zarówno siostrzaną Ziemi planetę, jak i Plejady można zobaczyć gołym okiem, choć warto obserwacje wspomóc lornetką. Nie musimy przy tym wychodzić z domu - wystarczy wyjrzeć przez okna lub wyjść na balkon. Całe zjawisko powinno być widoczne nawet dla mieszkańców miast, choć z bardzo zanieczyszczonych światłem ulicznym miejsc wypatrzenie Plejad może być mocno utrudnione.

Zobaczymy też Międzynarodową Stację Kosmiczną

Piątkowego wieczoru z trenów Polski będzie można wypatrzyć również Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Największy ze sztucznych satelitów Ziemi od kilku dni przelatuje w widocznej z naszego kraju części nieboskłonu. W piątek pojawi się na niebie nad zachodnim horyzontem o 19:26 i zniknie po kilku minutach.

Wenus przejdzie na tle gromady PlejadyWenus przejdzie na tle gromady Plejady fot. zrzut ekranu z programu Stellarium

Największą jasność ISS będzie mieć dokładnie o 19:29 (-3,5 mag), gdy będzie stosunkowo blisko jeszcze jaśniejszej Wenus. Obserwacje stacji mogą być jednak utrudnione, bo niebo wciąż będzie stosunkowo jasne (Słońce zajdzie zaledwie kwadrans wcześniej).

Więcej o:
Komentarze (37)
W piątek na niebie niezwykłe zjawisko widoczne gołym okiem. Następne takie za osiem lat
Zaloguj się
 • qurczak

  Oceniono 33 razy 33

  - Panie Kowalski, dlaczego złamał pan przepisy dotyczące kwarantanny?
  - Panie władzo, wyszedłem zobaczyć bardzo jasną Wenus przechodzącą na tle gromady Plejady, następna taka okazja za 8 lat, mogę nie dożyć.

 • justas32

  Oceniono 28 razy 24

  Gwiazdą narodu polskiego jest Jarosław Kaczyński na tle płaszcza Matki Boskiej Częstochowskiej ...

 • ochujek

  Oceniono 14 razy 14

  Wenus faktycznie jaśnieje na zachodzie. Tylko zimno w czasie obserwacji nieba. Mieszkam na wsi, gwiazdy dobrze widać. Kilka lat temu oglądałem pościg statku z zaopatrzeniem za stacją ISS. Fajnie było widać, akurat nad Polską to się działo.

 • js08836

  Oceniono 10 razy 10

  Na zdjęciu nr. 3 Gwiazda potwór w konstelacji Oriona Betelgeuse. Średnica 1.55 mld. km. Czyli ponad 1100 razy więcej od Słońca. Gdyy Słońce przedstawić jak jako kulkę o śr. 1. 4 cm., to Betelguese w tej samej proporcji, to kula o średnicy 15 ,5 metra . Gwiada na zdjęciu widoczna u góry nad pasem ( 3 gwiazdy obok siebie ) Oriona. Niżej jest inna olbrzymia gwiazda Rigiel . Jest gorętsza od słońca dlatego świeci na niebiesko. Średnica 110 mln. km. Słońce ma 1.4 mln km.

 • gesipipek65

  Oceniono 8 razy 8

  Podobno nad horyzontem ma przelecieć JP II

 • adas.michnik

  Oceniono 8 razy 8

  Takiego nieba (Drogi Mlecznej) jak na pierwszym zdjęciu w Europie już zobaczyć raczej się nie da. Zanieczyszczenie światłem jest tak wielkie, że ten widok jest już widokiem prehistorycznym.

 • miaukota

  Oceniono 7 razy 7

  Takie cuda na niebie ? Ani chybi zaraza będzie.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 8 razy 6

  Duda na nastepną/przedłużoną kadencje .... no cóż w ciemnościach i pod osłoną nocy nie takie rzeczy widziałem....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX