Na niebie pojawi się "różowy Księżyc". To będzie najbardziej niezwykła pełnia w 2020 roku

W nocy z 7 na 8 kwietnia Księżyc będzie znajdował się najbliżej Ziemi. Będzie o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż w klasycznej pełni.

Pełnia "różowego Księżyca", czyli stuprocentowa pełnia, będzie widoczna na niebie o godzinie 4:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku. Niezwykłe zjawisko będzie można jednak obserwować już od godzin wieczornych. Radzimy, aby pozostać w domach i przyglądać się mu przez okno bądź z balkonu. Na szczęście noc z wtorku na środę zapowiada się bezchmurnie. 

Pełnia "różowego Księżyca". Czym jest? Na czym polega? 

Określenie "różowy" w nazwie jest mylące, gdyż pochodzi ona nie od odcienia Księżyca, a od różowego koloru kwiatów floksów kwitnących w tym właśnie czasie. Samo zjawisko można natomiast wytłumaczyć w bardzo prosty sposób.

W czasie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dzięki czemu oświetla ono w całości tarczę Księżyca. W noc z 7 na 8 kwietnia nasz satelita znajdzie się najbliżej nas. Co naturalne, będziemy go widzieć jako dużo większego niż zazwyczaj, stąd pojawia się określenie "superksiężyc". 

Jak podaje Science Focus, znajdzie się on w odległości 357 tys. km od Ziemi, podczas gdy średnia odległość wynosi 384 tys. km. W związku z tym nasz naturalny satelita będzie o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż klasyczny Księżyc w pełni. Kolejny raz to zjawisko będzie można zaobserwować 7 maja 2020 roku. Eksperci w tej dziedzinie radzą, aby osoby zainteresowane obserwacją powierzchni Księżyca za pomocą lornetek robiły to kilka dni przed pełnią, gdyż w nocy z 7 na 8 kwietnia będzie na to za jasno. 

>>> Dowiedz się więcej: W piątek na niebie niezwykłe zjawisko widoczne gołym okiem. Następne takie za osiem lat

Więcej o:
Komentarze (45)
Na niebie pojawi się "różowy Księżyc". To będzie najbardziej niezwykła pełnia w 2020 roku
Zaloguj się
 • expert325

  Oceniono 22 razy 16

  "100-procentowa pełnia" ... uwielbiam takie smakowitości stylistyczne

 • artau

  Oceniono 18 razy 14

  "To będzie najbardziej niezwykła pełnia w 2020 roku [...]
  Kolejny raz to zjawisko będzie można zaobserwować 7 maja 2020 roku."

  Pisanie ze zrozumieniem przekracza jednak możliwości autora

 • mayaga60

  Oceniono 12 razy 12

  Patrzyłem wczoraj. Lornetka 15x daje oślepiający efekt. Wielki i bardzo jasny Księżyc także dzięki dużej przejrzystości powietrza. Równie niezwykłej piękności olśniewająca Wenus i Plejady.

 • dulcissima

  Oceniono 14 razy 10

  Floksy kwitnące w kwietniu to chyba nie na tej szerokości geograficznej :D

 • ochujek

  Oceniono 10 razy 8

  To przez tego wirusa napuchł i nabrał kolorów gorączkowych? Maski nie nosi.

 • stalker_gw

  Oceniono 7 razy 7

  W tym krótkim tekście jest tyle bzdur, zaczynając już od samej nazwy - bezmyślnej kalki z angielskiego - że ręce opadają. Ale najbardziej bawi mnie mechaniczne kopiowanie z tekstu sprzed wielu miesięcy wartości "14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy", bodajże z 2016 r. - przy każdym "superksiężycu" (kolejna głupia nazwa) te same. A przecież za każdym razem, tzn. przy każdym obiegu Księżyca wokół Ziemi, perygeum i apogeum wypadają w innej odległości.

 • plastikpiokio

  Oceniono 7 razy 7

  jeżeli księżyc będzie różowy to znaczy że już też ma temperaturę i wnet dusznosci będą tylko czym ma oddychać w tym srodowisku bez atmosfery .

 • brutalnaprawda

  Oceniono 8 razy 6

  Cuda, cuda ogłaszają ... od samego przedpołudnia.. no cóż, mamy Wielki Tydzień

 • krzy-czy

  Oceniono 7 razy 5

  zrazu byłeś niebieskim oznajmiony cudem
  i poprzedzony głucha wieścią między ludem.
  ogarnęło litwinów serca z wiosny słońcem
  jakieś dziwne przeczucie,jak przed świata końcem
  jakieś oczekiwanie tęskne i radosne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX