"Różowy Księżyc" to najpiękniejsza pełnia 2020 r. O której będzie można go zobaczyć?

"Różowy Księżyc" zagości na naszym niebie. Będzie można go oglądać w nocy z 7 na 8 kwietnia. Odpowiadamy, o której należy rozpocząć obserwacje.

W nocy z wtorku na środę na nocnym niebie będzie można dokonać fascynujących obserwacji. W tym czasie na nieboskłonie pojawi się bowiem "różowy Księżyc" - niezwykła pełnia, która zbiegiem okoliczności zbiega się z wczesnowiosennymi zawdzięczająca swój kolor barwie kwitnących kwiatów.

Prawdę mówiąc, kwietniowy księżyc w pełni często korespondował z wczesnymi wiosennymi rozkwitami pewnego dzikiego kwiatu pochodzącego ze wschodniej Ameryki Północnej:  Floks subulata - zwany zwykle floksem pełzającym lub floksem mchu - który również nosił nazwę „różowy mech”. 

Dzięki temu sezonowemu skojarzeniu ten Księżyc w pełni został nazwany Różowym Księżycem!

Oglądanie naszego naturalnego satelity w czasach izolacji społecznej może być utrudnione, ale wierzymy, że uda wam się zobaczyć to piękne zjawisko.

Zobacz wideo 50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11

Pełnia "różowego Księżyca", czyli stuprocentowa pełnia, będzie widoczna na niebie o godzinie 4:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku. Niezwykłe zjawisko będzie można jednak obserwować już od godzin wieczornych. Radzimy, aby pozostać w domach i przyglądać się mu przez okno bądź z balkonu. Na szczęście noc z wtorku na środę zapowiada się bezchmurnie.

"Różowy Księżyc". Dlaczego to taka niezwykła pełnia?

W czasie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dzięki czemu oświetla ono w całości tarczę Księżyca. W noc z 7 na 8 kwietnia nasz satelita znajdzie się najbliżej nas. Co naturalne, będziemy go widzieć jako dużo większego niż zazwyczaj, stąd pojawia się określenie "superksiężyc". 

Jak podaje "Science Focus", znajdzie się on w odległości 357 tys. km od Ziemi, podczas gdy średnia odległość wynosi 384 tys. km. W związku z tym nasz naturalny satelita będzie o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż klasyczny Księżyc w pełni. Kolejny raz to zjawisko będzie można zaobserwować 7 maja 2020 roku. Eksperci w tej dziedzinie radzą, aby osoby zainteresowane obserwacją powierzchni Księżyca za pomocą lornetek robiły to kilka dni przed pełnią, gdyż w nocy z 7 na 8 kwietnia będzie na to za jasno. 

Więcej o: