"Różowy Księżyc" to najpiękniejsza pełnia 2020 r. O której będzie można go zobaczyć?

"Różowy Księżyc" zagości na naszym niebie. Będzie można go oglądać w nocy z 7 na 8 kwietnia. Odpowiadamy, o której należy rozpocząć obserwacje.

W nocy z wtorku na środę na nocnym niebie będzie można dokonać fascynujących obserwacji. W tym czasie na nieboskłonie pojawi się bowiem "różowy Księżyc" - niezwykła pełnia, która zbiegiem okoliczności zbiega się z wczesnowiosennymi zawdzięczająca swój kolor barwie kwitnących kwiatów.

Prawdę mówiąc, kwietniowy księżyc w pełni często korespondował z wczesnymi wiosennymi rozkwitami pewnego dzikiego kwiatu pochodzącego ze wschodniej Ameryki Północnej:  Floks subulata - zwany zwykle floksem pełzającym lub floksem mchu - który również nosił nazwę „różowy mech”. 

Dzięki temu sezonowemu skojarzeniu ten Księżyc w pełni został nazwany Różowym Księżycem!

Oglądanie naszego naturalnego satelity w czasach izolacji społecznej może być utrudnione, ale wierzymy, że uda wam się zobaczyć to piękne zjawisko.

Zobacz wideo 50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11

Pełnia "różowego Księżyca", czyli stuprocentowa pełnia, będzie widoczna na niebie o godzinie 4:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku. Niezwykłe zjawisko będzie można jednak obserwować już od godzin wieczornych. Radzimy, aby pozostać w domach i przyglądać się mu przez okno bądź z balkonu. Na szczęście noc z wtorku na środę zapowiada się bezchmurnie.

"Różowy Księżyc". Dlaczego to taka niezwykła pełnia?

W czasie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dzięki czemu oświetla ono w całości tarczę Księżyca. W noc z 7 na 8 kwietnia nasz satelita znajdzie się najbliżej nas. Co naturalne, będziemy go widzieć jako dużo większego niż zazwyczaj, stąd pojawia się określenie "superksiężyc". 

Jak podaje "Science Focus", znajdzie się on w odległości 357 tys. km od Ziemi, podczas gdy średnia odległość wynosi 384 tys. km. W związku z tym nasz naturalny satelita będzie o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż klasyczny Księżyc w pełni. Kolejny raz to zjawisko będzie można zaobserwować 7 maja 2020 roku. Eksperci w tej dziedzinie radzą, aby osoby zainteresowane obserwacją powierzchni Księżyca za pomocą lornetek robiły to kilka dni przed pełnią, gdyż w nocy z 7 na 8 kwietnia będzie na to za jasno. 

Więcej o:
Komentarze (23)
"Różowy Księżyc" to najpiękniejsza pełnia 2020 r. Będzie można go oglądać w nocy z 7 na 8 kwietnia
Zaloguj się
 • c2u

  Oceniono 15 razy 15

  >>niezwykła pełnia, która zbiegiem okoliczności zbiega się z wczesnowiosennymi zawdzięczająca swój kolor barwie kwitnących kwiatów.<<

  Czy ktoś mi wytłumaczy, o co chodzi w tym zdaniu?

 • justas32

  Oceniono 16 razy 14

  Nasz Superksiężyc nazywa się Jarosław Kaczyński i to jemu oddajemy pokłony ...

 • sztucznypolak

  Oceniono 8 razy 8

  "będziemy go widzieć jako dużo większego niż zazwyczaj"
  Tego Ksiezyca bedziemy widziec.

 • cleryka

  Oceniono 5 razy 5

  Wracając ze spaceru nad lasem ujrzałam ogromny,większy niż zwykle glob księżyca.Teraz już jest trochę ciemniejszy od słońca.

 • ffstv

  Oceniono 4 razy 4

  Oglądałem. Był biały. Fake news.

 • miloz1

  Oceniono 8 razy 4

  A śmieją się tu z nauczycielek - sami nie potrafią skonstruować poprawnie zdania.

 • vanlig

  Oceniono 3 razy 3

  Oglądałem - wcale nie był różowy.

 • nowy_osobnik

  Oceniono 1 raz 1

  A czemu to na głównej po 6 dniach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX