Naukowcy stworzyli najdokładniejszą mapę Księżyca w historii. Pomoże w planowaniu przyszłych misji

Naukowcy z amerykańskiej agencji USGS opracowali najdokładniejszą geologiczną mapę Księżyca w historii. Do jej stworzenia wykorzystano m.in. dane zebrane podczas misji Apollo. Mapa może pomóc w planowaniu kolejnych misji na Księżyc.
Zobacz wideo Loty na Księżyc, czyli od radzieckiej Łuny po Apollo 17

Zgodnie z planem amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, człowiek na Księżycu powinien pojawić się ponownie już w 2024 roku. W latach 30. dolecieć mamy również na Marsa. Aby jednak księżycowe misje przebiegły sprawnie, przydatna może być bardzo dokładna mapa Srebrnego Globu.

Badacze z USGS stworzyli najdokładniejszą mapę Księżyca

Na pomysł jej stworzenia wpadli naukowcy z amerykańskiej agencji naukowo-badawczej United States Geological Survey (USGS). We współpracy z NASA i Lunar Planetary Institute stworzyli oni najbardziej szczegółową mapę Księżyca w historii.

Mapa nazwana została "Unified Geologic Map of the Moon" i ma służyć w przyszłości podczas organizacji księżycowych misji. Jak deklaruje USGS, to kompleksowy i ostateczny plan geologii powierzchni Księżyca (w skali 1:5 000 000), który ma być niezwykle przydatny również dla międzynarodowej społeczności naukowców.

Ludzie zawsze byli zafascynowani Księżycem i możliwym powrotem na niego. To wspaniałe, że USGS stworzyło coś, co może pomóc NASA w planowaniu przyszłych misji

- powiedział obecny dyrektor USGS i były astronauta NASA Jim Reilly.

Zdjęcie w wyższej rozdzielczości można zobaczyć poniżej:

embed

Źródło: NASA/GSFC/USGS

Fotografię w pełnej rozdzielczości można zobaczyć w TYM miejscu.

Mapa stworzona z danych misji Apollo

Przy tworzeniu mapy badacze z USGS, NASA i Lunar Planetary Institute skorzystali z danych sprzed 50 lat. Naukowcy wykorzystali sześć regionalnych map Księżyca sporządzonych w czasach misji Apollo. Dane te uzupełnili o zdjęcia wykonane przez sondy kosmiczne badające powierzchnię Srebrnego Globu.

Wszystkie archiwalia zostały zaktualizowane i dostosowane do dzisiejszych standardów danych, a następnie naniesione na cyfrową mapę. Poza tym badacze z USGS opracowali ujednolicone opisy stratygraficzne, co rozwiązało problem poprzednich map, na których nazwy, opisy i wiek skał były czasem niespójne.

Ta mapa jest zwieńczeniem dziesięcioletniego projektu. Dostarcza istotnych informacji dla nowych badań naukowych, łącząc eksplorację konkretnych miejsc na Księżycu z resztą jego powierzchni

- powiedział Corey Fortezzo, geolog USGS i główny autor badania.

Czytaj też: Gwiazda "tańcząca" wokół czarnej dziury potwierdziła teorię Einsteina. To efekt 27 lat badań

Więcej o: