To może być koniec oglądania Starlinków na niebie. Elon Musk zapowiedział zmniejszenie jasności satelitów

W czasie spotkania w ramach dekadalnego badania dotyczącego astronomii i astrofizyki Astro2020 Elon Musk zapowiedział, ze SpaceX rozpocznie proces zmniejszania jasności swoich satelitów Starlink. - W tydzień od rozpoczęcia naszych działań przestaną być widoczne gołym okiem - zapewniał.

Starlink to małe satelity, które firma SpaceX umieszcza na niskiej orbicie. Przedsiębiorstwo należy do Elona Muska, który dzięki 12 tys. satelitów chce zapewnić mieszkańcom naszej planety dostęp do szybkiego internetu z każdego miejsca na Ziemi. Póki co na orbicie znalazło się 300 satelitów Starlink wyniesionych w sześciu transportach. Mimo tak względnie małej liczby urządzeń, już teraz astronomowie podnoszą problem, którym jest zaburzenie obserwacji nieba przez Starlinki, ze względu na to, jak nisko są umieszczone.

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Dlatego SpaceX pracuje nad wypracowaniem zmian, które można wprowadzić, aby zredukować jasność satelitów. W tej kwestii firma Elona Muska ma dwa główne założenia:

  • Sprawienie, żeby satelity były niewidoczne gołym okiem w ciągu tygodnia od startu. Ma to zostać osiągnięte poprzez zmianę orientacji satelitów podczas podnoszenia orbity, tak aby były skierowane krawędzią w kierunku Słońca. Firma już pracuje nad wprowadzeniem tej zmiany we wszystkich istniejących satelitach, ponieważ wymaga to wyłącznie modyfikacji oprogramowania.
  • Minimalizację wpływu konstelacji Starlink na astronomię poprzez zmniejszenie jasności satelitów, aby nie powodowały one wysycenia detektorów w obserwatoriach. Ma to zostać osiągnięte poprzez zamontowanie w satelitach rozkładanej osłony, która będzie miała blokować światło słoneczne, tak żeby nie odbijało się ono od najjaśniejszych elementów satelity. Pierwszy egzemplarz ma zostać wystrzelony już podczas najbliższej misji, Starlink-8, natomiast od kolejnego startu, Starlink-9, wszystkie satelity mają być wyposażone w osłony przeciwsłoneczne. Dodatkowo SpaceX publikuje informacje na temat orbit satelitów, aby astronomowie mogli je uwzględnić w harmonogramach obserwacji.

Liczba Starlinków się zwiększa. 22 kwietnia SpaceX wysłał na orbitę 60 kolejnych satelitów

SpaceX, po niewielkim opóźnieniu wystrzelił 22 kwietnia rakietę Falcon 9 z misją Starlink-7. Początkowo miało się to zdarzyć dzień wcześniej. Rakieta wyniosła na niską orbitę kolejne 60 satelitów Starlink.

Więcej o: