To może być koniec oglądania Starlinków na niebie. Elon Musk zapowiedział zmniejszenie jasności satelitów

W czasie spotkania w ramach dekadalnego badania dotyczącego astronomii i astrofizyki Astro2020 Elon Musk zapowiedział, ze SpaceX rozpocznie proces zmniejszania jasności swoich satelitów Starlink. - W tydzień od rozpoczęcia naszych działań przestaną być widoczne gołym okiem - zapewniał.

Starlink to małe satelity, które firma SpaceX umieszcza na niskiej orbicie. Przedsiębiorstwo należy do Elona Muska, który dzięki 12 tys. satelitów chce zapewnić mieszkańcom naszej planety dostęp do szybkiego internetu z każdego miejsca na Ziemi. Póki co na orbicie znalazło się 300 satelitów Starlink wyniesionych w sześciu transportach. Mimo tak względnie małej liczby urządzeń, już teraz astronomowie podnoszą problem, którym jest zaburzenie obserwacji nieba przez Starlinki, ze względu na to, jak nisko są umieszczone.

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Dlatego SpaceX pracuje nad wypracowaniem zmian, które można wprowadzić, aby zredukować jasność satelitów. W tej kwestii firma Elona Muska ma dwa główne założenia:

 • Sprawienie, żeby satelity były niewidoczne gołym okiem w ciągu tygodnia od startu. Ma to zostać osiągnięte poprzez zmianę orientacji satelitów podczas podnoszenia orbity, tak aby były skierowane krawędzią w kierunku Słońca. Firma już pracuje nad wprowadzeniem tej zmiany we wszystkich istniejących satelitach, ponieważ wymaga to wyłącznie modyfikacji oprogramowania.
 • Minimalizację wpływu konstelacji Starlink na astronomię poprzez zmniejszenie jasności satelitów, aby nie powodowały one wysycenia detektorów w obserwatoriach. Ma to zostać osiągnięte poprzez zamontowanie w satelitach rozkładanej osłony, która będzie miała blokować światło słoneczne, tak żeby nie odbijało się ono od najjaśniejszych elementów satelity. Pierwszy egzemplarz ma zostać wystrzelony już podczas najbliższej misji, Starlink-8, natomiast od kolejnego startu, Starlink-9, wszystkie satelity mają być wyposażone w osłony przeciwsłoneczne. Dodatkowo SpaceX publikuje informacje na temat orbit satelitów, aby astronomowie mogli je uwzględnić w harmonogramach obserwacji.

Liczba Starlinków się zwiększa. 22 kwietnia SpaceX wysłał na orbitę 60 kolejnych satelitów

SpaceX, po niewielkim opóźnieniu wystrzelił 22 kwietnia rakietę Falcon 9 z misją Starlink-7. Początkowo miało się to zdarzyć dzień wcześniej. Rakieta wyniosła na niską orbitę kolejne 60 satelitów Starlink.

Więcej o:
Komentarze (26)
To może być koniec oglądania Starlinków na niebie. Elon Musk zapowiedział zmniejszenie jasności satelitów
Zaloguj się
 • postprawda

  Oceniono 16 razy 6

  tylko niech nie robi kolorowych, bo mu nasi kamieniami strącą tę tęczowa zarazę

 • radhex

  Oceniono 2 razy 2

  Projekt w takim zaawansowanym etapie a jak na razie cisza o bardzo ważnym szczególe czyli uplink z ziemii, Starlinki będą wymagały nadajników o dużej mocy żeby wysłać sygnał w kosmos i ruchomych antenach śledzących ruch tych satelit, bo one nie są umieszczone w przeciwieństwie do standardowych satelitów komunikacyjnych na orbicie geostacjonarnej - kogo będzie stać na takie nadajniki? Inna wersja to system scentralizowany, mniejsza ilość większych nadajników z którym trzeba się będzie łączyć naziemnie - czyli żeby mieć internet z satelity musisz mieć naziemny - całość wygląda na dosyć grubą ściemę, zamiast internetu powszechnego, luksus dla bogatych.

 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 1

  ha
  pamiętacie film 'Kingsman' ?
  co robił czarny charakter chcący zapanować na ludźmi ?
  ano rozdawał za darmo karty telefoniczne...

  przipadek ?

 • czad_komando

  0

  Nareszcie.

 • dar61

  Oceniono 7 razy -3

  Gdyby tak wreszcie zanieczyszczenie reklamami można zdławić wszędzie do zera...
  Lokowanie produktu, Redakcjo?

  ****
  Mimo tylu słowników SOJP:
  '... Mimo tak względnie małej liczby urządzeń, już teraz...' [MIMOZIZM - faza PRZECINKOZY]
  >>> ...urządzeń już... [BEZ PRZECINKA]

  '...Pierwszy egzemplarz ma zostać wystrzelony już podczas najbliższej misji, Starlink-8, natomiast od kolejnego startu, Starlink-9, wszystkie satelity mają być...' [PRZECINKOZA²]
  >>> ...podczas najbliższej misji Starlink-8, natomiast od kolejnego startu Starlink-9 wszystkie...

  Wy tam uwielbiacie te błądzące przecinki, Redakcjo:
  '...SpaceX, po niewielkim opóźnieniu wystrzelił 22 kwietnia rakietę...'
  >>> ...SpaceX wystrzelił 22 kwietnia, po niewielkim opóźnieniu, rakietę...
  >>> ...SpaceX, po niewielkim opóźnieniu wystrzelił...
  >>> ...SpaceX (po niewielkim opóźnieniu) wystrzelił...
  >>> ...SpaceX - po niewielkim opóźnieniu - wystrzelił...
  >>> ...SpaceX, po niewielkim opóźnieniu, wystrzelił...
  A u Was gramatyka skrzeczy...

 • wilk-szary

  Oceniono 6 razy -4

  Musk to geniusz technologiczny, którego podziwiam, ale nie ma zielonego pojęcia na temat szkodliwości dla zdrowia łudzi i zwierząt.
  On na prawdę wierzy, że 5G nie zaszkodzi faunie Ziemi

 • ula53

  Oceniono 7 razy -5

  Oj,nie dobrze,nie dobrze ...pewno nie usne ze zmartwienia....

 • cierniooczek

  Oceniono 10 razy -8

  Satelity mają się łączyć z masztami 5G. Zobaczcie co mogą zrobić z ludzkim ciałem tak wysokie częstotliwości rzędu 60 GHz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX